Aktualności
Ksiegi Ewidencyjne - FAQ
Informacje dotyczące nowego prawa odnośnie umieszczania niektórych obiektów w Księgach Ewidencyjnych.
Księgi Ewidencyjne na rynku sztuki - FAQ
Czym są Księgi Ewidencyjne?
6 grudnia 2017 roku wchodzi w życie nowe prawo nakładające na galerie sztuki, jako podmioty wyspecjalizowane w zakresie obrotu zabytkami, nowe obowiązki ewidencyjne.
Ten nowy obowiązek dotyczy prowadzenia Ksiąg Ewidencyjnych dla obiektów o wartości powyżej 10000 zł będących jednocześnie zabytkami.
W myśl polskiego prawodawstwa:
Zabytek to rzecz ruchoma lub nieruchoma będąca dziełem człowieka lub związana z jego działalnością i stanowiąca świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, którego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.
Które obiekty będą podlegały wpisowi do Księgi Ewidencyjnej?
Dla uproszczenia możemy przyjąć, że nowy obowiązek będzie dotyczył obiektów o wartości powyżej 10000 zł będących jednocześnie świadectwem minionej epoki. Aktualna praktyka mówi o podleganiu pod wpis obiektów powstałych przed 1945 rokiem.
Jakie informacje będzie zawierała Księga Ewidencyjna?
[cytat z ustawy]
2. Księga ewidencyjna zawiera:
1) dane umożliwiające identyfikację i określenie wartości zabytku;
2) dane zbywcy oraz nabywcy zabytku, a także osób pośredniczących w zbyciu i nabyciu zabytku, w tym osób reprezentujących osoby prawne;
3) dane osoby, na rzecz której została wydana ekspertyza, o której mowa w ust. 1;
4) oryginał lub odpis dokumentu poświadczającego nabycie zabytku przez podmiot prowadzący księgę ewidencyjną wraz z ceną zakupu, a ponadto Jednolitego Dokumentu Administracyjnego (SAD) lub innego dokumentu potwierdzającego dopuszczenie do obrotu w przypadku, jeżeli podmiot ten nabył zabytek poza obszarem celnym Unii Europejskiej;
5) odpis faktury lub innego dokumentu poświadczającego zbycie zabytku wraz z ceną sprzedaży;
6) odpis ekspertyzy, o której mowa w ust. 1;
7) oświadczenie zbywcy dotyczące pochodzenia zabytku i sposobu nabycia go przez zbywcę
8) oświadczenie podmiotu prowadzącego księgę ewidencyjną dotyczące czynności powziętych w celu weryfikacji, czy zabytek nie pochodzi z przestępstwa ani nie został wyprowadzony z terytorium państwa Unii Europejskiej lub państwa trzeciego z naruszeniem prawa, ze wskazaniem informacji uzyskanych z dostępnych rejestrów, wykazów i baz danych
3. Dane osób, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i 3, w odniesieniu do osób fizycznych obejmują
1) imię i nazwisko;
2) numer identyfikacji podatkowej (NIP) lub numer PESEL;
3) w odniesieniu do cudzoziemców i osób niemających numerów, o których mowa w pkt 2, adres zamieszkania oraz serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Jakie organy będą miały wgląd w Księgi Ewidencyjne?
1) minister właściwy do spraw zagranicznych;
2) Prokurator Generalny;
3) Komendant Główny Policji;
4) Komendant Główny Straży Granicznej;
5) Szef Krajowej Administracji Skarbowej;
6) Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych;
7) Dyrektor Biblioteki Narodowej.
Co dla mnie jako Kupującego oznacza, że obiekt podlega pod wpis do Księgi Ewidencyjnej?
Dla Państwa jako kupujących oznacza to konieczność podania swojego imienia i nazwiska oraz numeru NIP lub PESEL przy zakupie prac objętych obowiązkiem ewidencyjnym.
Jakie korzyści dla mnie jako Kupującego wynikają z wpisu obiektu do Księgi Ewidencyjnej?
Prowadzenie Ksiąg ma poprawić staranność obrotu dziełami sztuki, wymusza m. in. to co i tak wykonujemy dla wszystkich obiektów tj. weryfikację przez galerię czy obiekt nie widnieje w bazach obiektów skradzionych/utraconych.
[fragment ustawy]
8) oświadczenie podmiotu prowadzącego księgę ewidencyjną dotyczące czynności powziętych w celu weryfikacji,czy zabytek nie pochodzi z przestępstwa ani nie został wyprowadzony z terytorium państwa Unii Europejskiej lub państwa trzeciego z naruszeniem prawa, ze wskazaniem informacji uzyskanych z dostępnych rejestrów, wykazów i baz danych.