Aktualności

Data dodania: 2020-04-30

III Aukcja Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego - 26 V 2020 r.

III Aukcja Dzieł Sztuki KDA

Krakowski Dom AukcyjnyZapraszamy do zapoznania się z katalogiem III Aukcji Dzieł Sztuki, która odbędzie się 26 maja o godz. 19.30.

 

Hotel Holiday Inn ul. Wielopole 4 - Kraków

Rejestracja uczestników od godz. 18.30

Na dużej, 312 m2 sali,  może przebywać maksymalnie 50 osób.

Pierwszeństwo udziału osobistego będą miały osoby które wcześniej zgłoszą taką chęć i zarejestrują się do aukcji

 

Na wystawę przedaukcyjną zapraszamy:

5-26 V 2020 r., w godz. 10.00-18.00

Miejsce wystawy:

Krakowski Dom Aukcyjny ul. Starowiślna 14

________________________

Zachęcamy do składania zleceń na prezentowane obiekty. Zlecenia można składać osobiście, poprzez stronę lub pocztą e-mail.

Jeśli chcą Państwo otrzymać katalog aukcji w formie drukowanej, zapraszamy do kontaktu.

Katalog aukcyjny

________________________

 

KATALOG AUKCJI

NA STRONIE KRAKOWSKIEGO DOMU AUKCYJNEGO

 

O AUKCJI

Na III Aukcję Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego zapraszamy miłośników i kolekcjonerów sztuki polskiej. Na obejmującą 65 prac ofertę aukcyjną składają się różnorodne technicznie i tematycznie prace z zakresu malarstwa, rysunku oraz rzeźby. Warto zaznaczyć, że na aukcji pojawią się nieobecne wcześniej na rynku sztuki obiekty cenionych polskich artystów.

Lot 3, Jan Matejko, <i>Paulina oraz Antoni Giebułtowscy</i>


Katalog rozpoczyna się od prezentacji sztuki dawnej. Perłą nadchodzącej aukcji jest niewątpliwie para olejnych portretów przyjaciół rodziny Matejków - Pauliny i Antoniego Giebułtowskich (lot 3) namalowane przez Jana Matejkę. Obrazy prezentowane były na wielu wystawach, są również wymieniane w katalogach i reprodukowane w publikacjach. Dzieła te po raz pierwszy pojawiają się na rynku sztuki.

Na aukcji wylicytować będzie można również inne prace z kategorii dawnego malarstwa portretowego, m.in. obrazy Leona Wyczółkowskiego oraz Feliksa Michała Wygrzywalskiego. Kilka słów więcej należy w tym miejscu poświęcić dwóm pastelowym portretom członków rodziny Duchów autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) (lot 23, 24). Wizerunki namalowane zostały w autorskich typach wypracowanych przez artystę na potrzeby własnej firmy portretowej. Obrazy te nigdy wcześniej nie były obecne na rynku sztuki.

Lot 23, Witkacy, <i>Portret Romana Ducha w wieku dziecięcym</i>


Warto również wspomnieć, że na aukcji pojawią się dwa dzieła wybitnego ucznia Jacka Malczewskiego – Wlastimila Hofmana. Na pozycji nr 16 znalazł się typowy dla twórczości tego artysty obraz „Odpoczynek” ukazujący umiejscowioną w pejzażu polskiej wsi scenę z dziećmi i aniołem. Kolejny obiekt to „Zamyślona” (lot 17), czyli niezwykle liryczny portret młodej kobiety z kwiatem róży.

W kategorii sztuki dawnej polecamy również bogaty zestaw malarstwa pejzażowego, w którym znalazły się m.in. obrazy Bronisławy Rychter-Janowskiej, Sotera Augusta Jaxy Małachowskiego czy Iwana Trusza.

W ofercie III Aukcji Dzieł Sztuki pojawi się też kilkanaście prac o charakterze rodzajowym, np. obrazy Stefana Bukowskiego, Juliusza Słabiaka, Jerzego Potrzebowskiego i Stanisława Gibińskiego. W tej kategorii szczególną uwagę należy poświęcić pracy „Na posterunku” Jerzego Kossaka (lot 25) oraz zespołowi scen myśliwskich autorstwa Adama Setkowicza (lot 28-30).

Lot 35, Zofia Stryjeńska, <i>Zrywanie jabłek</i>


Na pozycji nr 35 katalogu znalazł się obraz „księżniczki malarstwa polskiego” - Zofii Stryjeńskiej. Obraz łączy w sobie technikę farby wodnej i olejnej oraz podejmuje niejednokrotnie obecny w twórczości artystki sielankowy motyw pary zbierającej jabłka.

Coraz większą popularnością na polskim rynku sztuki cieszą się prace prymitywistów. W tym kontekście warto wspomnieć o dostępnym na aukcji rysunku Nikifora Krynickiego (lot 5) oraz malowanych na szkle obrazach Eweliny Pęksowej (lot 36-39). W ofercie pojawiła się też praca Bronisława Krawczuka (lot 53), artysty związanego z Grupą Janowską.

Na III Aukcji Dzieł Sztuki pojawią się również obiekty, które mogą zainteresować kolekcjonerów rzeźby. W katalogu znalazły się aż trzy prace Jeana Lamberta-Ruckiego – inspirowany sztuką Afryki „Anioł” (lot 40) oraz dwa odmienne przedstawienia Ukrzyżowanego (lot 41, 42). Znakomitym dziełem jest pełen niejasnej symboliki i archetypicznych treści „Święty chleb” Władysława Hasiora. Ofertę rzeźby zamyka duet rzeźb Igora Mitoraja (lot 44, 45).

Dla pasjonatów sztuki współczesnej przygotowaliśmy ofertę prezentującą szeroki wachlarz kierunków artystycznych obecnych w sztuce polskiej drugiej połowy XX stulecia. Wśród dostępnych na aukcji obiektów wymienić można m.in. konceptualną „Małą grę” Ryszarda Winiarskiego (lot 49), balansujący na granicy abstrakcji i figuracji „Obraz XI/99” Władysława Jackiewicza (lot 64) czy reprezentujący nurt abstrakcji lirycznej rysunek „Oćma zaprzańca” Tadeusza Brzozowskiego (lot 52).

Warto zwrócić szczególną uwagę na obecne w katalogu prace Edwarda Dwurnika. Na aukcji wylicytować będzie można trzy obiekty – płótno „Żołnierz i dziewczyna” (lot 56), będący kontynuacją cyklu „Podróże autostopem” obraz „Sieraków” (lot 58) oraz powstałą w wyniku połączenia technik graficznych i rysunkowych pracę „Wprawni fachowcy” (lot 57) ze stanowiącego swoistą krytykę sytuacji społeczno-politycznej PRL-u cyklu „W cieniu budowli”.

Lot 65, Rafał Olbiński, <i>Va, pensiero</i>

W kategorii sztuki współczesnej znajdą się również prace Stanisława Wałacha, Romana Zakrzewskiego, Stanisława Kuskowskiego i Franciszka Maśluszczaka.

Katalog aukcyjny zamyka wpisujące się w nurt realizmu magicznego, inspirowane muzyką płótno Rafała Olbińskiego „Va, pensiero” (lot 65).

Wszystkie obiekty z oferty można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która będzie miała miejsce w dniach 5 V - 26 V 2020 w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 – Kraków]. Wystawę oglądać można od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.
Jeśli chcą Państwo otrzymać katalog aukcji w formie drukowanej prosimy o kontakt [link].

 

KATALOG AUKCJI

NA STRONIE KRAKOWSKIEGO DOMU AUKCYJNEGO

powrót do listy aktualności

x
«
»