Aktualności
VI Aukcja Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego - 14 XII 2020
Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem VI Aukcji Dzieł Sztuki,
która odbędzie się 14 grudnia (poniedziałek) o godz. 18.30
Na wystawę przedaukcyjną zapraszamy:
1-14 XII 2020 r., w godz. 10.00-18.00
W dniu 12.12.2020 r. (sobota) wystawę przedaukcyjną można będzie oglądać w godz. 10.00-13.00.
Miejsce wystawy:
Krakowski Dom Aukcyjny ul. Starowiślna 14
________________________
Przyjmujemy zlecenia na prezentowane obiekty, które można składać osobiście, telefonicznie, poprzez stronę lub pocztą e-mail.
Formularz zlecenia oraz regulamin aukcji znajdą Państwo na stronie Krakowskiego Domu Aukcyjnego.
___________________________
WSZYSTKIE OBIEKTY ORAZ SZCZEGÓŁY
ZNAJDUJĄ SIĘ NA PODSTRONIE AUKCJI - [link]
O AUKCJI
Na VI Aukcję Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego zapraszamy wszystkich koneserów sztuki polskiej. W ofercie aukcyjnej znalazło się 100 obiektów z zakresu sztuki dawnej i współczesnej, reprezentujących różnorodne style artystyczne występujące w sztuce od końca XIX wieku, aż do czasów współczesnych.
Katalog otwierają obrazy i rysunki czołowych artystów okresu Młodej Polski: Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera oraz Wlastimila Hofmana. Wiele obiektów może zainteresować także kolekcjonerów obrazów z nurtu realizmu, wymienić tutaj można chociażby pracę Antoniego Piotrowskiego (lot 9) czy Walerego Eljasza-Radzikowskiego (lot 35). Miłośnikom orientu polecamy natomiast obrazy Feliksa Michała Wygrzywalskiego (lot 16) i jego syna – Feliksa Kazimierza (lot 18-21).
Na pozycji nr 6 znalazł się niezwykle interesujący, intensywny kolorystycznie portret dziecięcy autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Obraz przedstawia Kazimierza Burnata, syna zakopiańskiego introligatora, który oprawiał dzieła artysty. Praca ta po raz pierwszy pojawia się na rynku sztuki.
Kolejny artysta, którego dzieła na aukcji przeoczyć po prostu nie można, to Leopold Gottlieb – jeden z najbardziej cenionych polskich malarzy związanych ze środowiskiem École de Paris. Jego ekspresyjna, rytmiczna praca "Wieczerza rybaków" (lot 12) to wysokiej klasy artystycznej wyraz kultu pracy i zasłużonego odpoczynku.
Niewątpliwie dziełem wartym uwagi jest również poetycki "Tryptyk przemijania" wykonany przez znanego malarza ze środowiska warszawskiego – Józefa Rapackiego (lot 25). Dzieło to doskonale wpisuje się w młodopolską koncepcję ujmowania „pejzażu duszy” w sztukach plastycznych i literaturze.
Oferta aukcyjna powinna również zainteresować kolekcjonerów polskiej sztuki współczesnej. Warto przyjrzeć się nieco bliżej ikonie chramowej autorstwa Jerzego Nowosielskiego (lot 85), z której historią można zapoznać się w literaturze przedmiotu. Obiektem przykuwającym uwagę jest również taszystowska "Kompozycja" Tadeusza Kantora z 1956 roku (lot 80). Na aukcji wylicytować będzie można także szkice tego artysty związane z jego autorskim spektaklem "Wielopole" (lot 81-84).
Uwadze amatorów abstrakcji polecamy również obiekt nr 77 – wyjątkowy estetycznie poliptyk Leona Tarasewicza, oddziałujący plamą barwną i szorstką, zróżnicowaną fakturą.
Wspomnieć w tym miejscu należy również o dwóch namalowanych w 2017 roku obrazach Edwarda Dwurnika, mianowicie o "Buczynie" (lot 78) oraz "Placu Zamkowym" (lot 79). Oba dzieła przykuwają uwagę intensywną kolorystyką, a ożywione zróżnicowaną fauną przedstawienie warszawskiej Starówki, to obiekt rzadko spotykany na rynku.
Obiektem wyjątkowym, o niebanalnym, kolekcjonerskim znaczeniu jest książka autorska Zbigniewa Lengrena z zestawem satyrycznych prac podejmujących problematykę życia społeczeństwa Warszawy w 1940 roku (lot 58).
Warto przyjrzeć się również obiektom rzeźbiarskim, które pojawiły się w katalogu aukcji (lot 73-76). Szczególną uwagę należy poświęcić dwóm pracom Igora Mitoraja: "Centurion" (lot 73) oraz "Pancerz – Cuirasse" (lot 74), nawiązującym do sztuki i kanonu piękna antyku.
VI Aukcja Dzieł Sztuki to również wspaniała okazja do zakupu wyjątkowego i oryginalnego prezentu gwiazdkowego – poza dziełami wielkich artystów obecnych na kartach opracowań z zakresu historii sztuki, w katalogu znalazły się oferowane w przystępnych cenach, ciekawe pod względem artystycznym i treściowym prace malarzy odrobinę mniej znanych.
Wszystkie obiekty z oferty można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która będzie trwać w dniach 1-14 grudnia w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.
katalog i licytacja live na portalu
katalog i licytacja live na portalu