Aktualności

Data dodania: 2013-10-04

Marta Półtorak o wystawie "Wyłonieni światłem"

 

Na pozór zwykłe, mało artystyczne sytuacje stają się w malarstwie Dariusza Milczarka bardzo emocjonalnym, pełnym iluzji i hipnotyzującym obiektem wyszukanych rozważań nad identyfikacją ludzkiej natury.W Galerii ATTIS trwa wystawa prac Dariusza Milczarka zatytułowana Wyłonieni Światłem. Obrazy wchodzące w skład cyklu charakteryzuje przede wszystkim swego rodzaju studium światła, koloru i ruchu. Światło jest centralnym punktem rozważań artysty zarówno, jako zjawisko plastyczne, jaki i jako pretekst do wejścia w bardziej filozoficzne rewiry.

Przedstawione na obrazach wizerunki ludzi i przedmiotów stanowią migawki, krótkie i ulotne wrażenia, jakie towarzyszą nam codziennie. Bohaterami są ludzie w otoczeniu codzienności infrastruktury miasta – w komunikacji miejskiej, w przejściach podziemnych, przy kawiarnianych stolikach. Te, na pozór zwykłe, mało artystyczne sytuacje stają się w malarstwie Milczarka bardzo poruszającym, pełnym iluzji i hipnotyzującym obiektem wyszukanych rozważań nad identyfikacją ludzkiej natury.

W zasadzie nie ma tu zastosowanych alegorii wprost, raczej jest subtelna gra na emocjach, których atrybutem jest gra światła i cienia oddana przez malarza z fotograficznym pietyzmem. Mocne kolory i ich równie zdecydowane odcienie to znak charakterystyczny dla tych obrazów. Cień – choć równorzędny światłu jest jednak synonimem pewnej ciemniej strony, zarówno tej fizycznej, jak i metafizycznej.

Jak mówi kuratorka wystawy, Agnieszka Julia Dudek: „Malarz barwą kształtuje formę, co zbliża go do filozofii koloryzmu. Artysta inspiruje się sztuką ikon oraz misterium światła. Tenebryzm, czyli wyłonienie z ciemnego tła postaci kontrastowym światłocieniem, u malarza jest związany z myśleniem o ludzkiej tożsamości”.

 

Marta Półtorak, Kraków. Wyłonieni światłem, portal Wiadomości24.pl

 

 

 

powrót do listy aktualności

x
«
»