HOFFMANN Adam

HOFFMANN Adam BIO

Tytuł:

Odnowa Krakowa - Po remoncie (1969)

Technika:pastel, węgiel, papier
Wymiary:51 x 36,5 cm
67,5 x 53 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygn. p.d.: "AH | 4 XI | 1969"
autorski opis na odwrocie

OPIS PRACY:
„Odnowa Krakowa – Po Remoncie” to praca rysunkowa Adama Hoffmanna ukazująca zaułek krakowskiego Zwierzyńca. Głównym bohaterem przedstawienia jest uderzająca swoją bielą ślepa elewacja narożnej kamienicy. Pozostała, sprawnie i miękko modelowana światłocieniem część rysunku optycznie oddala się od widza i buduje głębię obrazu. Tylne zabudowania widoczne po lewej stronie jasnej ściany artysta ukazał we właściwy dla siebie sposób, z wyczuwalnym wpływem nurtu kubistycznego. W omawianej pracy Adam Hoffmann oddał nastrój listopadowego dnia rysując zachmurzone niebo, dymiące kominy, suche gałęzie oplatającego ściany bluszczu oraz odbicia budynków na lśniącej od niedawnego deszczu ulicy.
niedostepny

ADAM HOFFMANN

Adam Hoffmann urodził się w 1918 roku w Krakowie, zmarł tamże w roku 2001. Początkowo studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia malarskie rozpoczął w Prywatnej Szkole Malarstwa Alfreda Terleckiego, później uczył się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w w pracowniach Władysława Jarockiego, Eugeniusza Eibischa oraz Konrada Srzednickiego. Dyplom uzyskał w 1948 roku. W czasie II wojny światowej uczył się również w Kunstgewerbeschule w Krakowie i związał się w tym okresie z Grupą Młodych Plastyków Tadeusza Kantora.
Adam Hoffmann był zasłużonym pedagogiem - uczył w liceach plastycznych, a od 1979 roku wykładał na Wydziale Grafiki ASP w Katowicach, prowadził także pracownię rysunku w krakowskiej ASP. Uczniami Adama Hoffmanna byli między innymi członkowie Grupy "Wprost", którzy traktowali swojego mistrza jako autorytet artystyczny i moralny.

Malarstwo Adama Hoffmanna

Adam Hoffmann był artystą wszechstronnym - uprawiał malarstwo, rysunek i grafikę użytkową. Jego twórczość opowiada przede wszystkim o damsko-męskich relacjach i problemie zakłamania w stosunkach międzyludzkich. Jednym z ulubionych motywów w sztuce Adama Hoffmanna był akt. Artysta stworzył swoisty bestiariusz człekokształtnych stworzeń zdeformowanych przez namiętności, walkę i czas. Jego kompozycje niejednokrotnie były inspirowane literaturą, zwykle wątkami mitologicznymi i biblijnymi, taniec Salome czy Judyta i Holofernes.
Malarstwo Adama Hoffmanna wpisuje się w nurt kubizującej figuracji, ogromną rolę w jego twórczości odgrywał rysunek. Kolorystyka jego prac z czasem stawała się coraz bardziej ograniczona, z dominantą mistrzowsko walorowanych odcieni szarości.

Adam Hoffmann - wystawy i nagrody

Adam Hoffmann eksponował swoje prace na wystawach w Krakowie, Warszawie i Poznaniu.
Jego obrazy znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Warszawie.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ADAMA HOFFMANNA

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»