RZEPKA Allan

RZEPKA Allan BIO

Tytuł:

Martwa natura nad głową (1997-1998)

Technika:olej, płótno
Wymiary:163 x 80 cm (54 x 80 cm każdy z elementów)
174, 5 x 93,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.g.: "Allan Rzepka 97 XII | K | I 98 A"
Sygnowany i opisany na odwrocie każdego z elementów tryptyku.
niedostepny

ALLAN RZEPKA

Allan Rzepka urodził się w 1940 roku w Krakowie, zmarł tamże w 2022 roku. Studiował w ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni Czesława Rzepińskiego oraz na Wydziale Scenografii u Andrzeja Stopki. W 1963 roku obronił dyplom. W 1976 roku rozpoczął pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni, gdzie w 1992 roku uzyskał tytuł profesora. Artysta był m.in. kierownikiem Katedry Rysunku na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. W 2015 roku zakończył pracę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Twórczość Allana Rzepki

Allan Rzepka tworzył malarstwo sztalugowe, grafikę oraz scenografię. Artysta projektował dekoracje sceniczne dla wielu instytucji kultury, jak  Opera Śląska w Bytomiu i Teatr Polski w Bielsku Białej. Współpracował również z Telewizją Polską. Działalność scenograficzną zakończył w 2000 roku wystawą "Malarstwo w teatr uwikłane" w Galerii Teatralnej Muzeum Krakowa.

Allan Rzepka malował portrety, martwe natury, obrazy o tematyce religijnej i teatralnej i kompozycje surrealistyczne. Prace łączył w cykle m.in. "Manekiny" i "Maskarady". Artysta często podejmował temat autoportretu. Twórczość artysty niekiedy określa się mianem nowoczesnego realizmu magicznego.

Prace Allana Rzepki cechuje duży format i przygaszona kolorystyką z akcentami nasyconych barw. Malarz zestawiał ze sobą symboliczne postacie i rekwizyty, umieszczając je zazwyczaj na neutralnym tle lub w pejzażu. Artysta niekiedy historyzował ukazywane sceny, przedstawiając postacie w dawnych strojach.

Allan Rzepka - wystawy i wyróżnienia

Allan Rzepka prezentował prace na ponad stu wystawach w kraju i za granicą, np. w Pradze, Tokio, Moskwie, Madrycie i Nowym Jorku. Dwukrotnie uczestniczył w paryskim Biennale Młodych (1965, 1967), gdzie otrzymał wyróżnienia. Artysta otrzymał też wiele nagród i odznaczeń za swoją twórczość i zasługi w pracy pedagogicznej, m. in. Nagrodę I Stopnia Ministra Kultury (1990), Nagrodę I Stopnia Ministra Kultury i Sztuki za twórczość i osiągnięcia pedagogiczne (1998) czy Krzyż Orderu Odrodzenia Polski (2013). W Telewizji Polskiej nakręcono i wyemitowano sześć filmów na temat jego twórczości.

Allan Rzepka - kolekcje

Prace Allana Rzepki można znaleźć się w zbiorach prywatnych oraz w kolekcjach publicznych jak Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu, Collegium Maius i Muzeum Narodowe w Krakowie.

Artykuły o Allanie Rzepce:

"Sztukę Allana Rzepki kojarzy się niekiedy z malarstwem Jacka Malczewskiego z tej tylko zapewne racji, że każdy symbolizm właśnie z nim nam się kojarzy. W rzeczywistości jednak owo zestawienie wydaje się co najmniej ryzykowne i to dla paru kardynalnych przyczyn, z których przynajmniej jedna jest decydująca: otóż tonacja kolorystyczna Rzepki, lub nawet szerzej - jego sposób operowania kolorem, w niczym Malczewskiego nie przypomina. Podobnie zresztą jak cała konstrukcja obrazu i modelunek przedmiotów. A przecież to i tylko to jest w malarstwie najważniejsze - oczywiście w dobrym malarstwie. I w tej właśnie kwestii można się z tezą związku obu artystów zgodzić - zarówno Malczewski, jak i Rzepka są rasowymi malarzami."

~ Jerzy Madeyski

[Cyt. za: Allan Rzepka: malarstwo, rysunek. Katalog wystawy w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie, 19 marzec-5 kwiecień 1998, Kraków 1998, s. nn.]

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ALLANA RZEPKI

niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»