BUYKO Bolesław
BOLESŁAW BUYKO
Bolesław Buyko (Bujko) urodził się 1878 roku w Wilnie, zmarł w 1939 w Nicei. Początkowo uczył się w Szkole Rysunkowej Iwana Trutniewa w Wilnie, a od 1896 roku studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w pracowniach Jacka Malczewskiego, Alfreda Dauna i Leona Wyczółkowskiego. W 1902 roku ukończył studia i na stałe wyjechał do Paryża. Tam, w 1904 roku debiutował na Salonie Jesiennym i szybko uzyskał uznanie. Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Nicei, gdzie zmarł.
Od 1913 roku Bolesław Buyko był członkiem "Międzynarodowego związku akwarelistów". Malarz był również członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
Twórczość Bolesława Buyki
Ulubioną techniką artysty była akwarela, ale w dorobku Blesława Buyki znajdują się również prace olejne, graficzne i rysunek.
Tematyka prac Bolesława Buyki jest bardzo szeroka, jednak niewątpliwie najczęstszym motywem są widoki starego Paryża, miast włoskich, do których w ciągu życia podróżował (m. in. Rzymu, Florencji, Wenecji, Sieny), a także rodzinnych krajobrazów podwileńskich. Artysta tworzył również studia kobiet i aktów oraz malował martwe natury.
Wczesne prace Bolesława Buyki cechuje wpływ sztuki Jana Stanisławskiego. Późniejsze realizacje nasuwają skojarzenia ze nurtem postimpresjonizmu, rozwijającym się na na przełomie XIX i XX we Francji.
Bolesław Buyko - wystawy i wyróżnienia
W latach 1907-1911 Bolesław Buyko wystawiał swoje prace na Salonie Niezależnych. Dzieła artysty były również eksponowane w Salonie Societe Nationale des Beau Arts. We własnym zakresie Bolesław Buyko organizował pokazy obrazów w swojej paryskiej pracowni. W 1922 roku doczekał się indywidualnej wystawy w Nicei. Pomimo emigracji utrzymywał kontakt z Polską. Przesyłał swoje prace na wystawy we Lwowie, Warszawie, Krakowie i Wilnie. Po raz ostatni obrazy artysty zostały wystawione na Salonie Jesiennym w 1936 roku.
W 1914 roku artysta został odznaczony Palmami Akademickimi.