JANKOWSKI Czesław Borys

CZESŁAW BORYS JANKOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Czesław Borys Jankowski urodził się w 1862 roku w Warszawie, zmarł w 1941 roku w Sceaux we Francji. W latach 1880-1881 studiował w warszawskiej Szkole Rysunkowej u Wojciecha Gersona, Antoniego Kamińskiego oraz Michała Elwiro Andriolliego. Pod wpływem ostatniego ze swoich nauczycieli Czesław Borys Jankowski zainteresował się ilustracją.
Początkowo rysował rośliny i plany ogrodnicze dla pisma „Ogrodnik Polski”, później współpracował z czasopismami warszawskimi: „Biesiadą Literacką”, „Kłosami” i „Tygodnikiem Powszechnym”.
W 1885 roku przeniósł się do Krakowa, gdzie rysował dla czasopisma „Świat”. Czesław Borys Jankowski ilustrował w tym czasie również utwory literackie, m. in. pisma Stanisława Przybyszewskiego czy Henryka Sienkiewicza.
W 1889 roku artysta wyjechał do Paryża, gdzie pogłębiał swoją edukację artystyczną i kontynuował karierę ilustratora. Jankowski był niezwykle ceniony ze względu na swój warsztat i staranność wykonania. Pracował dla paryskiej „L’Illustration” i francuskich literatów, umieszczał swoje rysunki w czasopismach angielskich, niemieckich i polskich. Czesław Borys Jankowski wykonywał również projekty dla techników, projektował tkaniny, modę damską i tapety.
Zaprojektował m.in. kartony rysunkowe do „Dziadów” Adama Mickiewicza (1896) czy „Ogniem i mieczem” oraz „Potopu” Henryka Sienkiewicza.

W dziedzinie malarstwa artysta posługiwał się medium farby olejnej, akwareli i pastelu. Malował głównie obrazy o treści religijnej i symbolicznej, rzadziej sceny rodzajowe. Niekiedy łączył swoje prace w cykle, takie jak „Życie artysty” czy „Sen matki”.

Czesław Borys Jankowski wystawiał swoje prace na różnych wystawach w kraju, a także we Francji, Anglii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W 1887 roku otrzymał pierwszą nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie za akwarelę „U podnóża sztuki”, w 1902 roku był laureatem Grand Prox na międzynarodowej wystawie w Aix-en Provence za obraz „Przychodzę”. W 1930 roku artysta został odznaczony francuskim Orderem Legii Honorowej.

Prace Czesława Borysa Jankowskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych w Polsce i na świecie, m. in. w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie.

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»