ZEGADŁO Eugeniusz
EUGENIUSZ ZEGADŁO
Eugeniusz Zegadło urodził się w 1943 roku w Krzyżce, w okolicach Kielc. Jest artystą samoukiem, rzeźbiarzem ludowym. Jego ojciec – Adam Zegadło – również zajmował się twórczością rzeźbiarską.
Zainspirowany pracami ojca Eugeniusz Zegadło zaczął rzeźbić już w latach 60. Początkowo wykonywał przede wszystkim figurki o tematyce religijnej, z czasem poszerzał zakres tematyczny swojej twórczości. Obecnie, poza świątkami, rzeźbi diabły, postacie legendarne, np. czarownice, Żydów, zwierzęta i inne motywy świeckie.
Prace Eugeniusza Zegadły wyróżnia silna ekspresja, zarówno w kontekście samego opracowania drewna, jak i w kwestii nadającej ostateczny wyraz rzeźby barwnej polichromii. Artysta wykonuje z drewna lipowego zarówno rzeźby pełne, jak i reliefy, niekiedy bardzo rozbudowane w formy dyptyku czy tryptyku.
Twórczość Eugeniusza Zegadły znana i ceniona jest nie tylko w Polsce, ale również za granicą, m.in. w Niemczech, gdzie artysta współpracuje z galerią ARS CRACOVIA w Kolonii.
Artysta czynnie działa w międzynarodowym środowisku artystów nieprofesjonalnych, wielokrotnie pełnił funkcję dyrektora artystycznego Art Naif Festiwal w Katowicach. Otrzymał wiele wyróżnień i nagród, np. Grand Prix du Jury Biennale-Brussel (2009), pierwszą nagrodę w kategorii rzeźby na Art Naif Festival (2015) czy Świętokrzyską Nagrodę Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
NIEDOSTĘPNE RZEŹBY EUGENIUSZA ZEGADŁO