JUSZKIEWICZ Ewa

JUSZKIEWICZ Ewa
JUSZKIEWICZ EwaJUSZKIEWICZ EwaJUSZKIEWICZ Ewa
Tytuł:

Ginger Locks (2021)

Technika:inkografia - wydruk pigmentowy na papierze bawełnianym
(Archival pigment print on cotton paper), ed. 68/75
Wymiary:78,5 x 63 cm (wymiary grafiki)
83 x 66,5 cm (w świetle oprawy)
101,5 x 85 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowana i opisana ołówkiem p.d.: "Ewa Juszkiewicz"; "68/75 2021"
Praca jest oprawiona ze szkłem muzealnym.
zapytaj o cenę
JUSZKIEWICZ Ewa
JUSZKIEWICZ EwaJUSZKIEWICZ EwaJUSZKIEWICZ Ewa
Tytuł:

Bez tytułu (za François Gérardem) (2024)

Technika:inkografia - wydruk pigmentowy na papierze bawełnianym
(Archival pigment print on cotton paper), ed. 59/75
Wymiary:78,5 x 63 cm (wymiary grafiki)
83 x 66,5 cm (w świetle oprawy) 101,5 x 85 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowana i datowana ołówkiem p.d.: "Ewa Juszkiewicz 2024"
Opisana ołówkiem l.d.: "59/75"
Praca jest oprawiona ze szkłem muzealnym.
zapytaj o cenę

EWA JUSZKIEWICZ

Ewa Juszkiewicz urodziła się 3 września 1984 roku w Gdańsku. Jest uznaną polską malarką, rysowniczką, graficzką, twórczynią kolaży i animacji. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2009 roku obroniła pracę magisterską pod kierunkiem prof. Macieja Świeszewskiego. W 2013 roku uzyskała stopień doktora w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Już podczas studiów otrzymała nagrodę specjalną w konkursie „Artystyczna Podróż Hestii”. Jej projekt kuratorski w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, zrealizowany wspólnie z Pauliną Orłowską, zyskał uznanie i trafił do Galerii Foksal w Warszawie.
Artystka zrobiła karierę na światowym rynku sztuki. W 2014 roku znalazła się w książce „100 Painters of Tomorrow” wydawnictwa Thames & Hudson. W 2020 roku rozpoczęła współpracę z prestiżową Galerią Gagosian. Od tego czasu jej prace zaczęły osiągać rekordowe ceny na aukcjach. W 2021 roku obraz "Girl in Blue" został sprzedany za prawie 3 miliony złotych podczas aukcji Phillips w Nowym Jorku. W 2023 roku nawiązała współpracę z domem mody Louis Vuitton, a jej praca pt. "Ginger Locks" zdobiła jeden z modeli torebek.

Malarstwo Ewy Juszkiewicz 

Już podczas studiów, ulubionym gatunkiem malarskim Ewy Juszkiewicz był portret. Jej wczesne prace poruszały problem nietypowości i odmienności, odrzucenia społecznego, przebierania się, czy ukrywania. Surrealistyczne postacie z płócien artystki, powstające w latach 2008-2010, zdają się być przyłapane przez widza w momencie transformacji. Mają stosunkowo proporcjonalne sylwetki i zniekształcone, niepokojące twarze, często też częściowo lub całkowicie zakrywane maskami w formach nawiązujących do zwierząt, czy bohaterów popkultury znanych z filmów i bajek.
Największą sławę przyniosły jednak artystce prace tworzone od 2012 roku. Są to portrety malowane w silnym nawiązaniu do dzieł sztuki dawnej, głównie XVII, XVIII i XIX-wiecznych, choć czasem także znacznie wcześniejszych. Artystka sięga m. in. do twórczości Jana van Eycka, Albrechta Dürera, malarzy włoskiego renesansu, XVII-wiecznej Holandii i Flandrii, czy portretów w typie francuskim i angielskim. Bohaterkami obrazów są kobiety. Wszystkie dzieła łączy jeden wspólny element – znaczące przekształcenia twarzy portretowanych, które przemieniają się w zwoje materiału, pukle włosów, bujne formy roślinne, muszle, grzyby i porosty.
Ten prowadzony przez artystkę dialog z malarską tradycją, ma skłonić widza do refleksji nad kształtowaniem wizerunków kobiecych na przestrzeni dziejów. Sama Ewa Juszkiewicz przyznaje, że jej obrazy mają mobilizować do nowego spojrzenia na uznane dzieła artystyczne. Irracjonalność nadrealistycznych przedstawień, proponuje analizować w kategoriach obowiązujących od wieków kanonów kobiecego piękna i stereotypów związanych z wizją kobiecości.

Ewa Juszkiewicz - wystawy, wyróżnienia i nagrody

Ewa Juszkiewicz brała udział w licznych wystawach zbiorowych i solowych w Polsce i za granicą m. in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, na Litwie i Słowacji. Wśród najbardziej znaczących, należy z pewnością wymienić indywidualną wystawę z 2015 roku w Galerii Bielskiej BWA, podczas której artystka zaprezentowała m. in. serię obrazów opartych na zagubionych i skradzionych dziełach sztuki dawnej, które stanowiły punkt wyjścia także dla płócien zaprezentowanych na wystawie grupowej pt. "Syndrom Gauguina" w galerii Lokal 30 w Warszawie. Przyjmuje się, że światową sławę przyniosła Ewie Juszkiewicz indywidualna wystawa w amerykańskiej Galerii Gagosian, zorganizowana jesienią 2020 roku. Ważnym wydarzeniem był też udział artystki w 2021 roku w wystawie zbiorowej "Arcimboldo Face to Face" we francuskim Centre Pompidou w Metz. Znaczącym artystycznym osiągnięciem Ewy Juszkiewicz była jej solowa wystawa w Palazzo Cavanis w Wenecji, będąca oficjalnym wydarzeniem towarzyszącym Biennale w 2024 roku. Determinacja w wykształceniu własnego, indywidualnego stylu w malarstwie, przyniosła artystce liczne wyróżnienia m. in. Grand Prix w konkursie The One Minutes (2010 r.), nagrodę magazynu Format na III Festiwalu Sztuki Młodych w Szczecinie (2011 r.), Grand Prix na 41. Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2013 r.), stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego (2014 r.) oraz nagrodę Fundacji Vordemberge-Gildewart (2018 r.). Prace artystki znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, olsztyńskiej i szczecińskiej Zachęty, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Galerii Bielskiej BWA oraz w prywatnych zbiorach polskich i europejskich kolekcjonerów. 

 

Poszukujemy prac artystki
x
«
»