Grupa Twożywo
GRUPA TWOŻYWO - NOTA BIOGRAFICZNA
Grupa Twożywo została powołana w 1995 roku. Działała początkowo pod nazwą Pinokio, a w jej skład wchodziło wówczas trzech artystów: Robert Czajka, Mariusz Libel oraz Krzysztof Sidorek. Grupa Pinokio prowadziła działalność street-artową, wypowiadając się poprzez szablony, plakaty czy naklejki umieszczane w miejscach publicznych.
Ten sam rodzaj komunikacji z odbiorcą kontynuowała Grupa Twożywo, funkcjonująca już jako duet artystyczny Mariusza Libela oraz Krzysztofa Sidorka w latach 1988-2011.
Komunikaty i przesłanie wyrażane poprzez media jakimi posługiwała się grupa były skierowane do osób przypadkowych - przechodniów, internautów, którzy przemieszczają się po szlakach i systemach komunikacyjnych oraz informacyjnych. Do osiągnięcia swoich celów artyści wykorzystywali murale, ilustracje, billboardy, plakaty, naklejki, fotografie, happeningi, projekty netartowe czy felietony w prasie i audycje radiowe.
Grupa Twożywo w swoich projektach podejmowała różnorodną problematykę społeczno-socjologiczną, a także polityczną i religijną. Artyści komentowali na swój sposób m.in. zagadnienie feminizmu, konsumpcjonizmu, problemy związane z gospodarką czy kwestie religii.
Estetyka Twożywa opierała się na konstruktywizmie i pop-arcie. Proste, szablonowe formy były łączone przez artystów z komunikatem językowym, często będącym swoistą grą lingwistyczną.
Po uzyskaniu uznania krytyków grupa zaczęła prezentować swoje prace również w galeriach, nie rezygnując przy tym z ekspozycji w przestrzeni publicznej. Twożywo eksponowało dzieła regularnie na dwóch billboardach w Warszawie w ramach Galerii Zewnętrznej AMS, ich prace pokazywane były również na tablicach w Krakowie, Poznaniu, Toruniu. Kolejnym aspektem działalności zewnętrznej grupy były murale, wykonane m.in. w Warszawie, Płocku, Lublinie czy Cuenca w Hiszpanii.
Jak już wspomniano, Twożywo eksponowało swoje prace również w galeriach. Grupa zorganizowała osiem wystaw indywidualnych w Polsce (Łódź, Warszawa, Poznań, Bydgoszcz, Płock) oraz jedną w Irlandii (Cork), a także brała udział w ponad dwudziestu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Gdańsku, Warszawie, Berlinie (Niemcy), Wrocławiu, Mariefred (Szwecja), Krakowie.
W 2006 roku Grupa Twożywo została laureatem Paszportu “Polityki” w kategorii sztuki wizualne „za sztukę łączącą w nowatorski sposób słowo z obrazem, za śmiałe wkraczanie ze swymi pracami tam, gdzie sztuka dotychczas nie docierała”.