TYMUSZ Halina

 

 

TYMUSZ Halina
TYMUSZ HalinaTYMUSZ HalinaTYMUSZ Halina
Tytuł:

Melodia (2009)

Technika:olej, płótno
Wymiary:85,7 x 110,7 cm
100 x 125 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "H. TYMUSZ 2009"
zapytaj o cenę

HALINA TYMUSZ

Halina Tymusz urodziła się w 1960 roku w Żarach. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. W 1985 roku obroniła dyplom w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego i prof. Andrzeja S. Kowalskiego na Wydziale Grafiki w katowickim oddziale Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę pedagogiczną - od 1985 roku Halina Tymusz jest nauczycielką rysunku i malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. W latach 2002-2006 była także wykładowcą w Pracowni Rysunku i Malarstwa I Roku w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

W malarstwie Haliny Tymusz dominują umieszczane na neutralnych tłach portrety kobiece, wyróżniające się wysokim realizmem i znakomitym wysmakowaniem kolorystycznym.

Halina Tymusz w 1986 roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Sztuki.
Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Anglii, Szwecji, Włoszech, Holandii, Francji, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Halina Tymusz - nagrody i wyróżnienia

- 1988 - I nagroda, Tyskie Konfrontacje Środowiska Twórczego;
- 1988 - wyróżnienie, XXV Wystawa Malarstwa "Bielska Jesień", Bielsko-Biała;
- 1989 - I nagroda, "Młodzi Dzieciom", Poznań;
- 1990 - I nagroda, konkurs "Muzyka w Malarstwie", Tychy;
- 1991 - I nagroda, konkurs "Praca Roku 1991" Katowice.

Halina Tymusz - wystawy indywidualne

1989 - Galeria ASP, Katowice;
1991 - Galeria Plastyka, Kraków;
1998 - Iphofen (Niemcy);
1999 - Galeria Obok, Tychy;
1999 - Galeria Anya Tish, Houston (USA);
2000 - Galeria Adi Art, Łódź;
2001 - Galeria Miriam, Tychy;
2002 - Galeria Artyści Młodym, Tychy.

Teksty o Halinie Tymusz:

"(...) Dziewczynka z obrazów Haliny Tymusz usiadła na najzwyklejszej huśtawce. Ale za to natychmiast, kiedy zaczęła się huśtać przestrzeń stała się jej posłuszna. Jeżeli nie całkowicie, to w dosyć istotnej mierze. Mały człowiek uczynił tę przestrzeń gęstością nieprzeniknioną dla czasu po to aby "zatrzymać rytm nie do odzyskania, którym świat darzył go z konieczności I przyjaźni" (J. R. Bogers). ...Dziewczynka "unicestwiła" jedynie pewną przestrzeń na rzecz innej, tj. przestrzeni tła. Ale są w tym obrazie znaki, ślady, napomknienia, że przestrzeń zanurzona jest w przestrzeni innej, posiadającej piętna zagrożeń dziecku nieznane. Nieznane to przecież nie istniejące, a skoro tak, dziewczynka z huśtawki mogłaby przeprowadzić dokładnie taką rozmowę, jak Alicja w krainie czarów (L. Carroll): "- Czy mógłbyś mi łaskawie powiedzieć, w którą stronę mam pójść stąd? Zależy to w dużej mierze od tego, w którą stronę chcesz pójść – powiedział Kot. Nie zależy mi na tym, w którą... - powiedziała Alicja. Więc nie ma znaczenia w którą stroną pójdziesz – powiedział Kot. ...Jeżeli tylko dojdę gdziekolwiek – dodała Alicja, chcąc wyjaśnić sprawę. Och, z pewnością dokonasz tego – powiedział Kot – jeżeli będziesz szła dostatecznie długo."

~ Prof. Andrzej S. Kowalski - Piękne różnice
[Żródło: archiwum Haliny Tymusz]

NIEDOSTĘPNE OBRAZY HALINY TYMUSZ

niedostępne
niedostępne
x
«
»