UZIEMBŁO Henryk

UZIEMBŁO Henryk BIO

Tytuł:

Morze pod Salaminą (1938)

Technika:olej, płótno
Wymiary:51,5 x 88,5 cm
70 x 106,5 cm (z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.d.: “HENRYK UZIEMBŁO”
Na odwrocie dwie naklejki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Na blejtramie autorski opis czarną farbą.

opis pracy:
Praca Henryka Uziembły ukazuje widok na Morze Egejskie z greckiej wyspy Salamina. Artysta na pierwszym planie ujął skały, o które rozbijają się spienione fale morskie. Nieco dalej znajduje się niewielka wysepka z cyprysami oraz białymi budynkami z czerwonymi dachami. W tle widnieje górzyste wybrzeże Salaminy. Henryk Uziembło w sposób mistrzowski ujął przejścia tonalne, budując głębię perspektywą powietrzną oraz impastowym potraktowaniem fal.
niedostepny

 

HENRYK UZIEMBŁO - NOTA BIOGRAFICZNA

Henryk Uziembło
Henryk Uziembło
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

 

Henryk Uziembło urodził się w 1879 roku w Krze (obecnie w obrębie Trzebini), zmarł w 1949 roku w Krakowie. Uczył się na Wydziale Przemysłu Artystycznego Szkoły Przemysłowej w Krakowie, następnie podjął studia na Wydziale Malarstwa Dekoracyjnego Kunstgewerbeschule w Wiedniu u Karola Kargera. W latach 1902-1903 kontynuował edukację w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Teodora Axentowicza i Stanisława Wyspiańskiego. Artysta kształcił się ponadto w Académie Julian w Paryżu oraz w Londynie, gdzie studiował architekturę wnętrz.

W 1905 roku odbył artystyczną podróż do Włoch.

Henryk Uziembło zajmował się projektowaniem dla przemysłu metalurgicznego oraz sztuką książki. Pełnił również funkcję kierownika artystycznego w Zakładzie Witrażów Stanisława Gabriela Żeleńskiego.

Artysta był współzałożycielem towarzystwa Polska Sztuka Stosowana (1901), popularyzatorem hasła zrównania tzw. sztuki "czystej" i użytkowej. Henryk Uziembło był również współwydawcą pisma satyrycznego "Liberum Veto" oraz współredaktorem "Poradnika Graficznego".

W 1915 roku artysta został powołany w szeregi armii austro-węgierskiej. W tym okresie dokumentował życia wojska,przedstawiając poszczególnych żołnierzy i sceny z frontu. W tym czasie najczęściej tworzył w technice akwareli.

Henryk Uziembło został kronikarzem Legionów Polskich, zaś w 1920 roku powierzono mu oprawę artystyczną aktu zaślubin Polski z morzem w Pucku.

W 1922 roku rozpoczął pracę w Państwowej Szkole Zdobnictwa i Przemysłu Artystycznego w Krakowie, gdzie został wykładowcą.

Twórczość Henryka Uziembły

Artysta tworzył w różnych technikach, za pomocą farb olejnych, akwarelowych i pasteli.

Henryk Uziembło tworzył nastrojowe pejzaże, w których są widoczne wpływy twórczości Jana Stanisławskiego i francuskich postimpresjonistów. W swoich pracach przedstawiał m.in. górskie widoki, morskie brzegi, weduty, portrety i sceny rodzajowe.

Malarstwo Henryka Uziembły jest łączone z tzw. stylem swojskim.

Poza malarstwem sztalugowym Henryk Uziembło tworzył grafikę oraz malarstwo monumentalne, tworzył projekty witraży i mozaik.

Po I wojnie światowej artysta wciąż tworzył sztukę użytkową, projektował grafikę książkową, meble, tkaniny oraz mozaiki.

Henryk Uziembło - wystawy i zbiory

Artysta często eksponował swoje obrazy. Prace Henryka Uziembły znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

TEKSTY O ARTYŚCIE

"To, czego nauczył się w okresie studyów pejzażowych naprzykład, a głównie oryginalnych wartości koloru, to uchroniło go następnie od konwencyonalności w malowaniu i od zadowalania się szablonową obserwacyą. Pejzaże i obrazy o tematach ludowych Uziembły są nadzwyczaj mocne w natężeniu barw, bardzo kolorowe, malowane szeroko, gęstą warstwą malarskiego "ciasta", jak się w argocie malarskim nazywa farbę. Prócz wrażliwości wysoce oryginalnej na kolor w obrazach Uziembły, względnie w pejzażach, widoczne jest poczucie natury, jej poezyi i rodzimego sentymentu, który w niejednej jego pracy znalazł bardzo szczęśliwy wyraz. W tym dziale pracy malarskiej, w którym wyładowuje się zwykle bezpośrednio entuzyazm malarza dla natury i jej piękna, to jest w pejzażach, realizuje Uziembło liryczne właściwości swego talentu. Jako dekorator zatem, architekt wnętrz itd. wykazuje on zasadnicze, solidne powiedziałbym wartości swej indywidualności, te którymi torował sobie drogę w życiu, więc dążenie do ładu, spoistości, porządku."

Wilhelm Mitarski, Henryk Uziembło. Sylwetka, Kraków 1916, s. 13.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»