PINKAS Ignacy

PINKAS Ignacy
PINKAS IgnacyPINKAS Ignacy
Tytuł:

Pejzaż zimowy

Technika:olej, tektura
Wymiary:25 x 50 cm
37 x 63 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "I. Pinkas"
Widoczne zabrudzenie malatury.
Cena:2700 zł
Kup

IGNACY PINKAS

Ignacy Pinkas urodził się w 1888 roku w Jaśle, zmarł w 1935 roku w Krakowie. Decyzję o kształceniu się w kierunku artystycznym podjął wbrew woli rodziców. Wyjechał do Tarnowa, gdzie pracował dorywczo, a w końcu otrzymał posadę w biurze budowy tarnowskiego dworca. W międzyczasie namalował portret cesarza Franciszka Józefa, który miał zdobić poczekalnię dworca. Dzięki temu zleceniu Ignacy Pinkas otrzymał pieniądze, które pozwoliły mu rozpocząć studia malarskie. Od 1908 roku uczęszczał jako wolny słuchacz na zajęcia krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, m.in. w pracowniach Jacka Malczewskiego. W 1911 roku odbył podróż do Paryża, a rok później 1912 roku wstąpił do ZS "Strzelec". Po wybuchu I wojny światowej rozpoczął służbę w Legionach pod pseudonimem "Pinkacy". W 1918 roku był internowany w obozie w Witkowicach. Później występował w roli rysownika i dokumentalisty.
W 1920 roku Ignacy Pinkas powrócił do Krakowa. Tworzył w swojej pracowni przy ul. Lubomirskich, chętnie wyjeżdżał również na plenery.
W 1926 roku artysta został członkiem zarządu Domu Sztuki we Lwowie, od 1933 roku należał do Sekcji Plastyków Legionistów w Krakowie.
Za swoje zasługi wojskowe artysta został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Malarstwo Ignacego Pinkasa

Ignacy Pinkas tworzył w różnych technikach malarskich: olejnej, akwarelowej i pasteli, wykonywał także rysunki i grafiki, głównie litografie.
W okresie służby w Legionach Ignacy Pinkas dokumentował życie codzienne wojsk, przedstawiał sceny batalistyczne, wykonywał liczne portrety żołnierzy, portretował też Józefa Piłsudskiego, którego znał osobiście, a płótna malarza zdobiły gabinet Marszałka w Belwederze.
W swojej późniejszej twórczości Ignacy Pinkas malował przede wszystkim pejzaże i weduty, m.in. Wilna, Pragi, Warszawy i Krakowa. Wielokrotnie podejmował także tematykę marynistyczną.
Drugim ważnym tematem w malarstwie Ignacego Pinkasa był portret.

Ignacy Pinkas - wystawy i kolekcje

Ignacy Pinkas prezentował swoje prace na wielu wystawach, m.in. w TPSP w Krakowie oraz we Lwowie, TZSP w Warszawie, Domu Sztuki we Lwowie czy na wystawie Niezależnych w Krakowie (1927).
W 1974 roku w krakowskim TPSP odbyła się retrospektywna wystawa twórczości malarza.

Obrazy Ignacego Pinkasa znajdują się w licznych kolekcjach, m.in. w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu, w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie czy Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Poszukujemy prac artysty
x
«
»