SZANCENBACH Jan

SZANCENBACH Jan BIO

Tytuł:

Martwa natura ze skrzypcami

Technika:olej, płótno
Wymiary:81 x 92 cm
93 x 103,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Szancenbach"

Praca została sprzedana na XI Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego (13 X 2021) [ZOBACZ WYNIKI]
niedostepny

JAN SZANCENBACH - NOTA BIOGRAFICZNA

Jan Szancenbach urodził się w 1928 roku, zmarł w 1998 roku. Edukację artystyczną rozpoczął w czasie okupacji w 1940 roku w krakowskiej Kunstgewerbeschule, gdzie jego nauczycielami byli m. in. Ludwik Wojtyczko, Józef Mehoffer oraz Andrzej Jurkiewicz. Po likwidacji szkoły w 1942 roku Jan Szancenbach założył z kolegami grupę samokształceniową. Artysta pracował wówczas w warsztatach Rady Głównej Opiekuńczej, gdzie zajmował się wyrobem drewnianych zabawek i ozdabiał naczynia porcelanowe. Po zakończeniu wojny kontynuował studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Wojciecha Weissa, Eugeniusza Eibischa i Ludwika Gradowskiego.
W 1948 roku został asystentem w pracowni rysunku dla grafików na macierzystej uczelni. W tym samym roku przyjęto go także w poczet członków Związku Polskich Artystów Plastyków, w którego krakowskiej galerii w 1959 roku miał miejsce właściwy debiut wystawienniczy malarza, chociaż eksponował on już swoje prace wcześniej, m. in. w warszawskim Arsenale w 1955 roku. Później często wystawiał swoje dzieła, m. in. w Warszawie, Londynie i Paryżu. Łącznie odbyło się około 400 wystaw zbiorowych i 50 indywidualnych artysty. Począwszy od 1972 roku Jan Szancenbach prowadził własną pracownię na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Od roku 1987 do 1997 pełnił urząd rektora Akademii. Udzielał się również w instytucjach artystycznych, np. w Radzie Wyższego Szkolnictwa Artystycznego, pełnił też funkcję prezesa Krakowskiego Okręgu ZPAP.

Styl malarski Jana Szancenbacha ukształtował się na bazie charakterystycznego dla środowiska krakowskiej ASP podziwu dla koloryzmu, z widocznymi wpływami mistrza artysty, Eugeniusza Eibischa oraz francuskiego postimpresjonizmu. Malarz podejmował najczęściej temat pejzażu, widoków wnętrz, martwej natury, aktu, portretu oraz scen rodzajowych. W swoich pracach najwięcej uwagi poświęcał wartościom kolorystycznym i luministycznym, w późniejszym czasie skupiając się raczej na autonomizacji jaskrawej plamy koloru. Twórczość Jana Szancenbacha pozostawała przy tym jednak w nurcie figuracji, nigdy nie straciła kontaktu z naturą. Artysta malował fakturowo, zamaszystymi pociągnięciami pędzla, wykorzystując żywą, nasyconą paletę barw.

Poza malarstwem Jan Szancenbach wykonywał projekty plakatów, znaków graficznych i ilustracji książkowych, uprawiał też grafikę reklamową. Był również autorem filmów rysunkowych dla dzieci.

Jan Szancenbach był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, otrzymał np. Dyplom Honorowy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Nagrodę Miasta Krakowa, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki III, II i I stopnia, Złotą Odznakę ZPAP i Złoty Krzyż Zasługi.
Prace malarza znajdują się w wielu kolekcjach publicznych i prywatnych na całym świecie, m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Szczecinie czy w Galerii Uffizi we Florencji.

 

poszukujmey prac artysty

 

niedostępne
niedostępne
x
«
»