PANEK Jerzy

PANEK Jerzy
PANEK JerzyPANEK Jerzy
Tytuł:

Sowa

Technika:flamaster, karton
Wymiary:32,5 x 22 cm
43 x 31 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Panek"
Prezentowana praca została wykonana na okładce kartonowej teczki.
Cena:1300 zł
Kup

JERZY PANEK

Jerzy Panek urodził się w 1918 roku w Tarnowie, zmarł w 2001 roku w Krakowie. Był polskim malarzem i grafikiem. W 1937 roku rozpoczął studia w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie na Wydziale Grafiki, w pracowni Andrzeja Jurkiewicza i Władysława Jarockiego. W czasie okupacji kontynuował studia w Kunstgewerbeschule. Po wojnie kształcił się na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Eugeniusza Eibischa i Zbigniewa Pronaszki. Tamże w 1955 roku uzyskał dyplom. W połowie lat 50. odbył podróż do Chin, po powrocie z której zawiązał krótką współpracę z Tadeuszem Kantorem. Od lat 50. zaczął eksperymentować z techniką drzeworytu, zaś w latach 70. zwrócił większą uwagę na malarstwo. Należał do międzynarodowego ugrupowania Xylon, zrzeszającego drzeworytników.

Twórczość Jerzego Panka

Jerzy Panek poza grafiką, a w szczególności drzeworytem, zajmował się również malarstwem. Artysta swoje prace graficzne łączył w cykle. W latach 60. powstały m.in. cykle "Autoportrety", "Pasterki" i "Latawce". Największy cykl w twórczości artysty stanowiły drzeworyty inspirowane Boską Komedią Dantego.

Prace Jerzego Panka charakteryzuje zwarta, uproszczona i często zdeformowana bryła. Inspirację dla prac graficznych czerpał m.in. ze sztuki naiwnej i sztuki ludowej.

Jerzy Panek - wyróżnienia i wystawy

Artysta otrzymał wiele nagród, np. Złoty Medal na Międzynarodowym Triennale Grafiki w New Delhi (1971), Nagrodę im. Jana Cybisa (1988) i Nagrodę Miasta Krakowa (1998).

Jerzy Panek w 1979 roku brał udział w wystawie "Polaków portret własny" w Muzeum Narodowym w Krakowie. W 2006 roku miała miejsce indywidualna wystawa jego prac w tym muzeum.

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE PRACE JERZEGO PANKA

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»