POTRZEBOWSKI Jerzy

POTRZEBOWSKI Jerzy BIO

Tytuł:

Wiosna

Technika:olej, płótno
Wymiary:42 x 71 cm
55,5 x 84,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.d.: “Jerzy Potrzebowski”
niedostepny

JERZY POTRZEBOWSKI

Jerzy Potrzebowski urodził się w 1921 roku w Sandomierzu, zmarł w 1974 roku w Krakowie. W czasie II wojny światowej działał w konspiracji, w 1943 roku znalazł się w obozie  Auschwitz, gdzie został skazany na egzekucję, uniknął jednak śmierci. W latach 1945-1950 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zygmunta Radnickiego, Ignacego Pieńkowskiego, Czesława Rzepińskiego i Fryderyka Pautscha. Po wojnie całe życie był związany z Krakowem.

Twórczość Jerzego Potrzebowskiego

Jerzy Potrzebowski w swoim malarstwie nawiązywał do sztuki przełomu XIX i XX wieku. Artysta tworzył prace o charakterze pejzażowym oraz kompozycje nawiązujące do polskich tradycji, jak i również obrazy historyczne inspirowane literaturą. Ponadto Jerzy Potrzebowski tworzył portrety dziecięce bliskie pracom Stanisława Wyspiańskiego.

Jerzy Potrzebowski jest uważany za jednego z najwybitniejszych powojennych malarzy koni. W swojej twórczości inspirował się twórczością Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego oraz Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków.

Jerzy Potrzebowski swoje obrazy tworzył w konwencji realistycznej. Prace artysty cechuje drobiazgowe opracowanie detali i złożone efekty światłocieniowe. W malarstwie Jerzego Potrzebowskiego są zauważalne wpływy impresjonizmu.

Jerzy Potrzebowski - wystawy

Jerzy Potrzebowski w latach 60. nawiązał współpracę z Bohmans Art Gallery w Sztokholmie, gdzie prezentował swoje prace o charakterze abstrakcyjnym. W tym okresie artysta wystawiał swoje prace m.in. w Londynie, Wiedniu, Moskwie i Nowym Jorku.

Jerzy Potrzebowski - zbiory

Prace Jerzego Potrzebowskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i kolekcji Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Krakowie.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JERZEGO POTRZEBOWSKIEGO

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»