CHEŁMOŃSKI Józef BIO | |
Tytuł: | Zalew łąki (1891) |
Technika: | olej, płótno dublowane |
Wymiary: | 26 x 38 cm 38 x 49,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "JÓZEF CHEŁMOŃSKI 1891" Obraz posiada ekspertyzę Tadeusza Matuszczaka z 2011 roku. Więcej o obrazie Józefa Chełmońskiego w artykule na blogu [ZOBACZ]Obraz został sprzedany w ramach XXXII Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego (25 X 2023) [ZOBACZ WYNIKI] |
JÓZEF CHEŁMOŃSKI
Józef Chełmoński, "Autoportret" (1902), olej, płótno, Muzeum Narodowe w Warszawie
[źródło: Cyfrowe MNW]
Józef Chełmoński urodził się w 1849 roku, zmarł w 1914 roku. W latach 1867- 1872 studiował w Warszawie u Wojciecha Gersona oraz uczył się w tamtejszej Klasie Rysunkowej. Jego edukację dopełniły studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, które ukończył w 1875 roku. W okresie monachijskim utrzymywał kontakty z przebywającymi tam polskimi malarzami oraz wystawiał z Kunstvereinem. Przez krótki okres przebywał także na Ukrainie i we Francji.
W 1887 roku Józef Chełmoński powrócił na stałe do kraju i zamieszkał w Warszawie. W 1897 otrzymał tytuł honorowego przewodniczącego Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Był również rysownikiem i ilustratorem, współpracował m.in. z "Tygodnikiem Ilustrowanym".
Twórczość Józefa Chełmońskiego
Artysta był przedstawicielem nurtu malarstwa realistycznego. Malował głównie rodzime pejzaże odznaczające się nastrojowością oraz sceny z życia ludności wiejskiej. W jego dorobku odnaleźć można także portrety i sceny batalistyczne. W jego dziełach da się wyczuć ogromną wrażliwość na piękno rodzimego krajobrazu.
Józef Chełmoński był wrażliwym obserwatorem rzeczywistości, niezwykle sprawnym rysownikiem i twórcą świetnie posługującym się złożoną paletą barw. Wypracował swój indywidualny styl, który opierał się na ścisłej obserwacji i indywidualnym odbiorze świata.
Artysta chętnie tworzył dynamiczne sceny, w których gwałtowny ruch i przemyślana kompozycja tworzą niepowtarzalne i efektowne obrazy.
Józef Chełmoński - ekspozycje, nagrody i zbiory
Józef Chełmoński brał udział w wielu wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie i Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta wystawiał m.in. w Salonie Aleksandra Krywulta i Salonach paryskich.
Artysta otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix na Wystawie Powszechnej w Paryżu (1889), złoty medal na wystawie w Glaspalast w Monachium (1894) i medal na Powszechnej Wystawie Sztuki w San Francisco (1894).
Aktualnie prace Józefa Chełmońskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych. Obrazy malarza są m.in. w kolekcjach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu i Muzeum Narodowego w Krakowie.