POCHWALSKI Józef Mikołaj BIO | |
Tytuł: | Portret mężczyzny (1913) |
Technika: | olej, płótno dublowane |
Wymiary: | 115,5 x 90 cm |
Uwagi: | Sygnowany p.g.: "Józef Pochwalski 1913. Monachium." Obraz po konserwacji. OPIS PRACY: Józef Mikołaj Pochwalski był synem Kazimierza Pochwalskiego - jednego z najbardziej znanych w Europie portrecistów polskich. Dzięki naukom i wpływom ojca Józef Mikołaj Pochwalski we wczesnym okresie swojej twórczości specjalizował się właśnie w portretach. Wizerunki powstałe w tym czasie cechują się doskonałym warsztatem, wysokim realizmem oraz akademickim fini. Prezentowany wizerunek eleganckiego mężczyzny powstał w 1913 roku, czyli w czasie pobytu Józefa Mikołaja Pochwalskiego w Monachium. Ciekawym elementem portretu jest widoczny za modelem plakat z postacią tukana, informujący widzów o nietypowym nieco w kontekście wieku mężczyzny miejscu powstania wizerunku - Studenten-Kneipe, czyli barze studenckim. |
JÓZEF MIKOŁAJ POCHWALSKI
Józef Mikołaj Pochwalski urodził się w 1888 roku w Krakowie, zmarł tamże w 1963 roku. Był malarzem i grafikiem, pochodzącym z rodziny malarzy, był synem portrecisty - Kazimierza Pochwalskiego.
Dzieciństwo spędził w Wiedniu, gdzie na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych jego ojciec pracował jako profesor. W 1907 roku artysta rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, które zakończył w 1912 roku. Po zakończeniu tego etapu edukacji artystycznej wyjechał do Monachium, gdzie pogłębiał studia malarskie w Malschule Karla Marra w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1913 roku wyjechał do Paryża, gdzie miał pracownię przy rue Bonaparte 24.
Karierę malarską Józefa Mikołaja Pochwalskiego przerwał wybuch I wojny światowej i służba w wojsku austriackim. Po zakończeniu wojny artysta jeszcze przez kilka miesięcy uczęszczał do wiedeńskiej ASP. Po tym przeniósł się do Polski i początkowo przebywał w Poznaniu, jednak około 1921 roku osiadł na stałe w Krakowie. W latach 1924-1926 uzupełniał swoje wykształcenie o studia graficzne w pracowni Jana Wojnarskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Józef Mikołaj Pochwalski był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Koła Grafików w Krakowie (późniejszego Towarzystwa Artystów Grafików) oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Był również współzałożycielem i wiceprezesem Zespołu Artystów Plastyków Nurt.
Malarstwo Józefa Mikołaja Pochwalskiego
Józef Mikołaj Pochwalski zajmował się malarstwem i grafiką. Obrazy tworzył najczęściej technice olejnej. Artysta podejmował w swoich pracach różnorodną tematykę, tworząc obrazy religijne, sceny rodzajowe, martwe natury i pejzaże. Prawdopodobnie dzięki wpływowi ojca zainteresował się malowaniem portretów. W swojej sztuce, zapewne dzięki wpływom ojca, podejmował tematykę portretu.
Twórczość Józefa Mikołaja Pochwalskiego już na wczesnym etapie cechowała się wysokim realizmem oraz dbałością o detal. Wraz z biegiem lat malarstwo artysty staje się bardziej swobodne, będąc pod wpływem malarstwa kubistycznego, zaś paleta barwna uległa rozjaśnieniu.
Józef Mikołaj Pochwalski zajmował się także malarstwem monumentalnym, projektował witraże i polichromie. Artysta stworzył całościową koncepcję dekoracji wnętrza krakowskiego kościoła oo. Jezuitów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
W sztuce graficznej Józef Mikołaj Pochwalski eksperymentował wykorzystując różne techniki.
Zajmował się również sztuką użytkową i pracami konserwatorskimi.
Józef Mikołaj Pochwalski - wystawy i nagrody
Artysta swój debiut wystawienniczy miał w 1912 roku w Künstlerhaus w Wiedniu. Józef Mikołaj Pochwalski często eksponował swoje prace w Polsce i za granicą, m.in. w Krakowie, Warszawie, Lwowie, Rzymie, Los Angeles.
Obrazy artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Krakowa, Muzeum Sztuki w Wilnie.