UNIERZYSKI Józef

UNIERZYSKI Józef
UNIERZYSKI JózefUNIERZYSKI JózefUNIERZYSKI Józef
Tytuł:

Jezus z Nazaretu

Technika:olej, płótno
Wymiary:55,5 x 46,5 cm
69,5 x 61,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "Unierzyski"
Widoczny ubytek malatury (śr.d.) oraz miejscowe krakelury (na granicy pionowych belek blejtramu).
zapytaj o cenę
UNIERZYSKI Józef
UNIERZYSKI JózefUNIERZYSKI Józef
Tytuł:

Maria w welonie

Technika:olej, płótno
Wymiary:50 x 43,5 cm
63 x 55,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Unierzyski"
zapytaj o cenę

Józef Unierzyski urodził się w 1863 roku w Milewie koło Płocka, zmarł w 1948 roku w Krakowie. Studiował w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego. Dzięki stypendium przyznanemu przez warszawskie TZSP w 1883 roku wyjechał do Rzymu, gdzie kontynuował naukę w Scuola Libera przy tamtejszej ASP. Po powrocie do kraju osiedlił się w Krakowie i podjął studia w krakowskiej SSP, gdzie uczył się u Jana Matejki. W 1891 roku Józef Unierzyski poślubił córkę swojego nauczyciela, Helenę Matejko. Po studiach pracował jako nauczyciel rysunku w SSP w Krakowie, w 1909 roku przeszedł na emeryturę.

Malarstwo Józefa Unierzyskiego

W swoim malarstwie Józef Unierzyski pozostał wierny konwencji XIX-wiecznego akademizmu, z wpływami tradycji włoskiego malarstwa i prerafaelitów. Jego twórczość skupiała się na motywach religijnych, malował wizerunki Madonny, Chrystusa, świętych oraz sceny biblijne. Współpracował również przy wyposażaniu wnętrz kościołów, m.in. był autorem zespołu obrazów dla kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. Poza tematyką religijną malował portrety, zarówno ludzi z wyższych sfer, jak i zwykłych mieszczan, a także sceny rodzajowe oraz historyczne kompozycje symboliczno-alegoryczne.

Józef Unierzyski - nagrody i kolekcje

Józef Unierzyski był doceniany za swoją twórczość, otrzymał np. złoty medal krakowskiej SSP (1889).

Obrazy artysty znajdują się w wielu kolekcjach, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie czy Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

x
«
»