KUSKOWSKI Kamil
Tytuł: | Cracovia (2004) z cyklu "Barwy klubowe" |
Technika: | akryl, płótno |
Wymiary: | 38 x 30 cm |
Uwagi: | Sygnowany i opisany na odwrocie: "KAMIL KUSKOWSKI | CRACOVIA | 2004, 38 x 30 cm." |
Cena: | 3800 zł |
KAMIL KUSKOWSKI
Kamil Kuskowski urodził się w 1973 roku. W latach 1995-2000 studiował na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Uzyskał podwójny dyplom: w Pracowni Tkaniny Unikatowej u Aleksandry Mańczak oraz w Pracowni Malarstwa i Rysunku u Andrzeja Gieragi. Po ukończeniu studiów przez pięć lat pełnił funkcję asystenta prof. Tadeusza Śliwińskiego na macierzystej uczelni. W 2012 roku uzyskał tytuł profesora. Obecnie pełni urząd Dziekana Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest także wiceprezesem tamtejszej Zachęty Sztuki Współczesnej. Zajmuje się malarstwem, tworzy także instalacje i video art. Jego styl jest niezwykle dynamiczny: artysta stale i konsekwentnie poszukuje nowej formy wypowiedzi plastycznej. W swoich pracach nawiązuje do awangardy artystycznej XX wieku oraz popkultury. W swojej twórczości często polemizuje z mechanizmami i schematami obecnymi we współczesnym świecie sztuki. Komentuje także problemy współczesnego społeczeństwa.
W 2000 roku artysta wykonał cykl prac pt. "Dekonstrukcje". Prace składały się z malarskich cytatów ze znanych obrazów np. Vincenta Van Gogha, które zostały zestawione z różnokolorowymi modułami. Te monochromy nie były przypadkowe, gdyż wyznaczały kolory użyte w przytoczonym fragmencie dzieła. Rok później powstał projekt "Ukrzyżowanie". Prace były skonstruowane według tej samej zasady. Każda z nich powtarzała formę belki krzyża, w jej centrum było umieszczone słowo, które określało współczesne grzechy. W 2002 roku Kamil Kuskowski stworzył projekt "Obrazy konsumpcyjne". Do ich namalowania artysta użył docelowych składników. Przedstawiając talerze zup wypełniał je, barwnikiem pochodzącym z prawdziwych produktów.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m. in.: nagrody Pisma Artystycznego „Format” (2003), nagrody „NBP młodym twórcom kultury” (2004), nagrody pisma „ARTeon” (2005) i innych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Instytutu Sztuki Wyspa w Gdańsku, Galerii Piekary w Poznaniu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Galerii Zero w Berlinie.
Wybrane wystawy indywidualne:
2000 - „Obiekty i obrazy”, Biuro Wystaw Artystycznych, Zakopane
2001 - „Byliśmy umówieni...”, Mała Galeria, Nowy Sącz
2002 - „Ukrzyżowanie”, Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych, Nowy Targ
2003 - „Malarstwo”, Galeria Sztuki Współczesnej, Kalisz
2004 - „Barwy klubowe”, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Słupsk
2004 - „Jeszcze Malarstwo”, Galeria Promocyjna, Warszawa
2005 - „Permanentne otwarcie”, Galeria Nowych Mediów, Gorzów Wlkp.
2006 - „Muzeum”, Muzeum Sztuki, Łódź
2009 - „The truth of painting”, Galeria Piekary, Poznań
2010 - „ODDO lub ODDO”, Galeria Polityczna, Poznań
2011 - „Szczęście w nieszczęściu”, Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Bielska, Bielsko-Biała
2013 - „Neue Dada”, Galeria Platan, Budapeszt
2014 - "Obrazy, obraz", Galeria m2, Warszawa.