KOSSAK Karol

KOSSAK Karol BIO

Tytuł:

Hucułowie z końmi

Technika:akwarela, papier naklejony na tekturę
Wymiary:29,5 x 43,3 cm
48 x 61 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "KKossak"

Praca została sprzedana na VI AUKCJI DZIEŁ SZTUKI (14 XII 2020) Krakowskiego Domu Aukcyjnego [zobacz wyniki]
niedostepny

KAROL KOSSAK

Karol Kossak urodził się w 1896 roku we Lwowie, zmarł w 1975 roku w Ciechocinku. Należał do rodziny Kossaków, był wnukiem Juliusza, bratankiem Wojciecha i stryjecznym bratem Jerzego Kossaka.

Artysta pierwsze lekcje rysunku i malarstwa pobierał we Lwowie u Zygmunta Rozwadowskiego i Stanisława Kaczora-Batowskiego. W 1914 roku wyjechał do Wiednia, żeby studiować malarstwo. Studia przerwał jednak wybuch II wojny światowej. W latach 1919-1923 kontynuował edukację w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Ignacego Pieńkowskiego i Władysława Jarockiego. W tym czasie regularnie odwiedzał Kossakówkę.

Po studiach powrócił do Lwowa, gdzie zaczął pracę nauczyciela rysunku w jednym z gimnazjów. W 1927 roku malarz wraz z żoną przeprowadził się do Dziedziłowa, następnie do Tatarowa na Huculszczyźnie. W późniejszym czasie zamieszkiwał kolejno w Stanisławowie, Jaśle, Bączale, Święcanach, Siepietnicy i Bieżdziedzianach. W 1948 roku osiadł wraz z rodziną w Ciechocinku.

Od lat 50. był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Twórczość Karola Kossaka

Karol Kossak przeważnie tworzył w technice akwareli, ponadto chętnie tworzył rysunki piórkiem i ołówkiem. W swoich pracach często poruszał temat koni i pejzażu, przedstawiał także sceny o tematyce rodzajowej i fantastycznej. Niekiedy malował portrety i karykatury.

Akwarele ukazujące huculskie widoki autorstwa Karola Kossaka były wydawane w lwowskim wydawnictwie Książnica-Atlas w formie pocztówek, z kolei od lat 50. artysta publikował swoje rysunki na łamach takich czasopism jak "Łowca Polski", "Koń Polski",  "Żołnierz Polski" i "Chłopska Droga".

W latach 60. na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa zajmował się projektowaniem dyplomów dla hodowców koni.

Artysta zaprojektował m.in. wnętrza poczty w Ciechocinku i szpitala dziecięcego w Warszawie.

Karol Kossak - wystawy, kolekcje, publikacje

Prace malarza były eksponowane m.in. w Warszawie, Toruniu i we Lwowie. Artysta jedynie dwukrotnie prezentował swoje obrazy na wystawach indywidualnych.

Prace artysty można obecnie znaleźć w licznych kolekcjach prywatnych i w zbiorach publicznych, m.in. w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

W 2013 roku ukazała się książka na temat Karola Kossaka napisana przez córkę artysty, Teresę Kossak.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY KAROLA KOSSAKA

niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»