KOSSAK Karol BIO | |
Tytuł: | Hucułowie z końmi |
Technika: | akwarela, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 29,5 x 43,3 cm 48 x 61 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "KKossak" Praca została sprzedana na VI AUKCJI DZIEŁ SZTUKI (14 XII 2020) Krakowskiego Domu Aukcyjnego [zobacz wyniki] |
KAROL KOSSAK
Karol Kossak urodził się w 1896 roku we Lwowie, zmarł w 1975 roku w Ciechocinku. Należał do rodziny Kossaków, był wnukiem Juliusza, bratankiem Wojciecha i stryjecznym bratem Jerzego Kossaka.
Artysta pierwsze lekcje rysunku i malarstwa pobierał we Lwowie u Zygmunta Rozwadowskiego i Stanisława Kaczora-Batowskiego. W 1914 roku wyjechał do Wiednia, żeby studiować malarstwo. Studia przerwał jednak wybuch II wojny światowej. W latach 1919-1923 kontynuował edukację w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Ignacego Pieńkowskiego i Władysława Jarockiego. W tym czasie regularnie odwiedzał Kossakówkę.
Po studiach powrócił do Lwowa, gdzie zaczął pracę nauczyciela rysunku w jednym z gimnazjów. W 1927 roku malarz wraz z żoną przeprowadził się do Dziedziłowa, następnie do Tatarowa na Huculszczyźnie. W późniejszym czasie zamieszkiwał kolejno w Stanisławowie, Jaśle, Bączale, Święcanach, Siepietnicy i Bieżdziedzianach. W 1948 roku osiadł wraz z rodziną w Ciechocinku.
Od lat 50. był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Twórczość Karola Kossaka
Karol Kossak przeważnie tworzył w technice akwareli, ponadto chętnie tworzył rysunki piórkiem i ołówkiem. W swoich pracach często poruszał temat koni i pejzażu, przedstawiał także sceny o tematyce rodzajowej i fantastycznej. Niekiedy malował portrety i karykatury.
Akwarele ukazujące huculskie widoki autorstwa Karola Kossaka były wydawane w lwowskim wydawnictwie Książnica-Atlas w formie pocztówek, z kolei od lat 50. artysta publikował swoje rysunki na łamach takich czasopism jak "Łowca Polski", "Koń Polski", "Żołnierz Polski" i "Chłopska Droga".
W latach 60. na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa zajmował się projektowaniem dyplomów dla hodowców koni.
Artysta zaprojektował m.in. wnętrza poczty w Ciechocinku i szpitala dziecięcego w Warszawie.
Karol Kossak - wystawy, kolekcje, publikacje
Prace malarza były eksponowane m.in. w Warszawie, Toruniu i we Lwowie. Artysta jedynie dwukrotnie prezentował swoje obrazy na wystawach indywidualnych.
Prace artysty można obecnie znaleźć w licznych kolekcjach prywatnych i w zbiorach publicznych, m.in. w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
W 2013 roku ukazała się książka na temat Karola Kossaka napisana przez córkę artysty, Teresę Kossak.