ŻELECHOWSKI Kasper

ŻELECHOWSKI Kasper BIO

Tytuł:

Krakowianka (1911?)

Technika:pastel, tektura
Wymiary:62 x 44,5 cm
68,5 x 51 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: “K.Żelechowski | 1911(?)”

Praca została sprzedana na V AUKCJI DZIEŁ SZTUKI (29 X 2020)
w Krakowskim Domu Aukcyjnym [zobacz katalog]
niedostepny

KASPER ŻELECHOWSKI

Kacper Żelechowski

 

Kacper Żelechowski
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

 

Kasper Żelechowski urodził się w 1863 roku w Kleczy Dolnej, zmarł w 1942 roku w Krakowie. W latach 1879-1889 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jana Matejki. Naukę kontynuował w Akademii w Monachium w pracowni Karla Rauppa. Po studiach osiadł na stałe w Krakowie. Artysta był współtwórcą kabaretu Zielony Balonik i krakowskiej Sekcji Plastyków Związku Legionistów.

Twórczość Kaspra Żelechowskiego

Malarstwo Kaspra Żelechowskiego charakteryzuje posługiwanie się dynamicznymi uderzeniami pędzla, które przybliżają obrazy tego twórcy do malarstwa młodopolskiego.

Artysta tworzył sceny rodzajowe, pejzaże, portrety, jak i również prace o charakterze religijnym oraz symbolicznym. Artysta czerpał wiele inspiracji z folkloru i sztuki ludowej. Kasper Żelechowski jest łączony z grupą malarzy, w której skład wchodzili Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski i Ludwik de Laveaux, których łączyło zainteresowanie zwyczajami, życiem i kulturą chłopów.

Kasper Żelechowski najchętniej tworzył za pomocą pasteli i węgla. Artysta zajmował się także malarstwem monumentalnym, stworzył między innymi freski dla dla katedry kieleckiej.

W latach 90. XIX wieku Kasper Żelechowski prowadził własny zakład fotograficzny w Krakowie.

Kasper Żelechowski - wystawy i wyróżnienia

Kasper Żelechowski brał udział w wielu wystawach, m. in. Wystawie Sztuki Krakowskiego Związku Artystów Plastyków w Lublinie w 1924 roku oraz w wystawie autoportretów w Krakowie w 1929 roku. 

Artysta za swoją twórczość był wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał II miejsce w konkursie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, został odznaczony brązowym medalem na Wystawie Powszechnej w Paryżu, zaś 1937 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Poszukujemy prac artysty

 

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»