ŚRAMKIEWICZ Kazimierz

ŚRAMKIEWICZ Kazimierz BIO

Tytuł:

Port (1965)

Technika:olej, płyta
Wymiary:60 x 113 cm
73,5 x 126,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "1965. K. Śramkiewicz"
Lokalnie widoczne niewielkie uszkodzenia malatury.
niedostepny

KAZIMIERZ ŚRAMKIEWICZ

Kazimierz Śramkiewicz urodził się 20 stycznia 1914 w Poniecu, zmarł 7 listopada 1998 roku w Gdańsku. W latach 1932-1939 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej, zaś w latach 1949-1947 kontynuował edukację na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1947 roku otrzymał dyplom.

Od początku lat 50. artysta pracował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku. Malarz był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i był członkiem Grupy Malarzy Realistów.

Malarstwo Kazimierza Śramkiewicza

Artysta poza malarstwem, zajmował się rysunkiem oraz grafiką. Wiele miejsca w jego twórczości zajmował nadmorski pejzaż i przedstawienia koncertów. Kazimierz Śramkiewicz poza inspiracjami czerpanymi ze świata natury, korzystał również z bogatego repertuaru form architektonicznych.

W pracach artysty są widoczne silne wpływy koloryzmu z kręgu tzw. "szkoły sopockiej". Od strony formalnej prace Kazimierza Śramkiewicza cechuje geometryzacja i syntetyczność kształtów, precyzyjnie wykreślona kompozycja i zastosowanie monochromatycznej gamy barwnej.

Kazimierz Śramkiewicz - wystawy, nagrody i kolekcje

Artysta eksponował swoje obrazy na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace były wystawiane w kraju, jak i za granicą.

Malarz wielokrotnie był nagradzany za swoje osiągnięcia. Otrzymał II nagrodą na wystawie Plastycy w Walce o Pokój (1950) oraz złoty medal na Biennale Romana d'Arte Contemporanca w Rzymie (1969). Uzyskał ponadto Złoty Krzyż Zasługi (1955, 1956), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1971), Nagrodę II stopnia MKiS (1974), Nagrodę I stopnia MKiS (1983), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1985) i medal Komisji Edukacji Narodowej (1988).

Obrazy Kazimierza Śramkiewicza znajdują się w kolekcjach wielu instytucji kultury, m.in. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Narodowym w Kielcach.

 

Poszukujemy prac artysty

 

niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»