HOLESZ Ludwik

HOLESZ Ludwik
HOLESZ LudwikHOLESZ LudwikHOLESZ Ludwik
Tytuł:

Fantastyczna kraina (1980)

Technika:olej, płótno
Wymiary:44,5 x 60 cm
47,5 x 63,3 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany .d.: "L. Holesz | 1980 r"
Opisany p.d.: "44-266 Świerklany"


PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna,
- dar od artysty.
Cena:6300 zł
Kup

LUDWIK HOLESZ

Ludwik Holesz urodził się w 1921 roku w Szerokiej, zmarł w 1999 roku w Świerklanach. Był samoukiem o wyjątkowych zdolnościach artystycznych. Swój pierwszy obraz namalował w 1937 roku. 
Po wojnie i powrocie z przymusowych robót w Niemczech, zamieszkał na stałe w Świerklanach, gdzie zbudował dom i założył rodzinę. Pracował jako cieśla w Przedsiębiorstwie Budowy Szybów, a później w kopalni Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju, z którą pozostał związany aż do emerytury. Ten okres życia był kluczowy dla jego artystycznego rozwoju, zainspirował Holesza do stworzenia własnego, unikalnego języka twórczego wyrazu.

Malarstwo Ludwika Holesza

Holesz czerpał inspirację z otoczenia. Podczas pracy w kopalni, zainteresował się odciskami pradawnych roślin w węglu. Z czasem przekształcił je w abstrakcyjne przedstawienia prehistorycznego świata. Początkowo tworzył szkice na workach z cementem, a później malował w domu na starych prześcieradłach, mieszając sadzę z pokostem, gdyż brakowało mu środków na farby olejne. Pędzle robił sam z końskiego włosia. W 1963 roku zakupił swoje pierwsze farby i rozpoczął malowanie w kolorze. Jego płótna pełne były fantastycznych wizji prehistorycznego świata i wyobrażeń na temat kosmosu.

Ludwik Holesz - wystawy i kolekcje

Ludwik Holesz zdobył sławę w latach 60. XX wieku. Pierwsza indywidualna wystawa jego prac odbyła się w 1966 roku w Teatrze Ziemi Rybnickiej. W kolejnych latach wystawiał swoje prace w Krakowie, Katowicach, Warszawie, a także za granicą, m.in. na Słowacji, w Austrii, Niemczech, Anglii, Danii, Francji i Hiszpanii. Pod koniec życia mógł poszczycić się udziałem w niemal osiemdziesięciu wystawach. Jego obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych w Krakowie, Warszawie, Zabrzu, Bytomiu, Katowicach, Rybniku, a także w Wiedniu, Berlinie, Mediolanie, Paryżu, Londynie, Moskwie i Oslo. Prace Holesza są również częścią kolekcji prywatnych, w tym tak prestiżowych jak kolekcja królowej Anglii Elżbiety II oraz księcia Walii, Karola.

 

x
«
»