HUCULAK Łukasz
ŁUKASZ HUCULAK - NOTA BIOGRAFICZNA
Łukasz Huculak urodził się w 1977 roku w Rzeszowie. W 1997 roku rozpoczął studia we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie kształcił się m.in. w pracowniach Stanisława Kortyki i Wojciecha Kaniowskiego. W 2002 roku obronił dyplom magisterski zatytułowany "Przedmiot i przestrzeń". Po ukończeniu studiów rozpoczął karierę pedagogiczną na macierzystej uczelni. W 2009 roku zakończył przewód doktorski ("Znikanie obrazu"), a w roku 2013 uzyskał habilitację ("Hipotezy i hipostazy. Idealne i realne w obrazie malarskim").
Obecnie Łukasz Huculak prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Malarstwo Łukasza Huculaka
Malarstwo Łukasza Huculaka charakteryzuje przede wszystkim zróżnicowana faktura oraz subtelna, często mocno zawężona gama barwna. Początkowo obrazy Łukasza Huculaka były silnie inspirowane osiągnięciami włoskiego renesansu, a sposób kreowania przestrzeni przywodził na myśl linearne prace malarstwa quattrocenta.
Z czasem Łukasz Huculak zaczął używać w swoich pracach nieco bardziej urozmaiconej gamy barwnej. W ostatnich obrazach, przedstawiających najczęściej niemożliwe do zidentyfikowania pejzaże i bliskie kadry fragmentów architektury artysta operuje subtelną kolorystyką zawężoną do szarości i delikatnych odcieni różu, błękitu czy zieleni.
Łukasz Huculak - wystawy i nagrody
Obrazy Łukasza Huculaka były eksponowane na wielu wystawach indywidualnych (ponad 30) i zbiorowych (ponad 40) zarówno w kraju, jak i za granicą. W kategorii wystaw indywidualnych wymienić można m.in.: "Złe kobiety" w Muzeum Miejskim w Zlatych Horach (2015), "Detale/Przestrzenie" w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2015) czy "Inkantacje" w Muzeum Powiatowym w Nysie (2016).
Łukasz Huculak otrzymał kilka stypendiów twórczych, np. Stypendium Artystyczne Banku Millenium (2003) i Stypendium Ministra Kultury RP dla młodych twórców (2004).
Twórczość Łukasza Huculaka była wielokrotnie nagradzana, malarz został wyróżniony m.in. Nagrodą Banku Millenium w Konkursie Prezydenta RP na Najlepszy Dyplom ASP (Warszawa, 2003), Pierwszą Nagrodą 4. Międzynarodowych Warsztatów Malarskich w Pieńkowie (2005) czy Wyróżnieniem Honorowym Konkursu Fundacji im. Franciszki Eibisch (2006).