OBERLÄNDER Marek

 

MAREK OBERLÄNDER - NOTA BIOGRAFICZNA

Marek Oberländer urodził się w 1922 roku w Szczerzecu, zmarł w 1978 roku w Nicei. Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie, w 1948 roku podjął studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Naukę ukończył w 1953 roku.
Był współorganizatorem Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki "Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi" w warszawskim Arsenale (1955). Na ekspozycji malarz pokazał również swoje prace - obrazy i litografie, związane przede wszystkim z tematyką żydowską, zaprezentował tam m.in. słynny obecnie obraz "Napiętnowani". Jego twórczość została wówczas pominięta przez jury, ale w związku z wystawą Marek Oberländer otrzymał nagrodę specjalną tygodnika "Po prostu".
W 1956 roku artysta założył salon wystawowy „Po prostu” i kierował nim przez pięć lat, aż do jego zamknięcia. W kolejnych latach współpracował ze "Współczesnością" oraz z "Nową Kulturą".
W 1963 roku artysta wyjechał do Francji, gdzie pozostał już do końca życia, najpierw mieszkając w Paryżu, później w Nicei.

Głównym tematem w sztuce Marka Oberländera jest człowiek, jego kondycja psychiczna i sens egzystencjalny, w każdym dziele malarza zawarty jest silny ładunek emocjonalny.
Twórczość artysty była zróżnicowana: we wczesnym okresie malował oszczędne, uproszczone kompozycje wpisujące się w nurt tzw. realizmu ekspresyjnego oraz psychologiczne portrety. Następnie nieco złagodził wyraz swojej sztuki i zwrócił się w kierunku malarstwa rodzajowego i tematu martwej natury. Pod koniec lat 50. w jego obrazach pojawia się coraz dalej idąca deformacja i synteza postaci ludzkiej, która ostatecznie zostanie sprowadzona do rodzaju znaku plastycznego konstruowanego z plam, linii i nacieków farby lub tuszu. Kolejna widoczna zmiana w twórczości malarza miała miejsce po przeżytym przez artystę w 1964 roku zawale serca. Wtedy to powstawały niemal abstrakcyjne prace o bardzo płynnych formach, a artysta zaczął odchodzić od problematyki człowieka na rzecz podejmowania tematyki uproszczonego pejzażu.

Największa kolekcja dzieł Marka Oberländera znajduje się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W 1980 roku odbyła się pośmiertna monograficzna wystawa twórczości artysty. Była ona prezentowana we Wrocławiu oraz w Warszawie.

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY MARKA OBERLÄNDERA

 

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»