KAMOCKI Stanisław
Tytuł: | Marcowy śnieg |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 36 x 51 cm 48,5 x 64 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "StKamocki" Opisany na odwrocie: "K. | MARCOWY | ŚNIEG" OPIS PRACY: Obraz Stanisława Kamockiego "Marcowy śnieg" ukazuje górzysty pejzaż wsi w okresie przedwiośnia. Artysta przedstawił fragment drewnianego domu z zaznaczoną błękitną szarością kamienną podmurówką oraz dobudówką po jednej stronie. Przed domem znajduje się murowana kapliczka, będąca właściwie dominantą kompozycji. Po prawej, na pierwszym planie, widnieje drewniane ogrodzenie, za nim bezlistne jeszcze drzewa, a w oddali szeroki krajobraz pól pokrytych miejscami topniejącym śniegiem. Stanisław Kamocki, dobierając gamę barwną i sposób prowadzenia narzędzia, dobrze oddał aurę marcowej przyrody. Widz patrzący na obraz może wręcz poczuć rześkie powietrze i zapach wilgotnej, odradzającej się po zimie do życia ziemi. Pod względem formalnym praca jest malowana zdecydowanymi, szerokimi pociągnięciami pędzla, miejscami pojawiają się impasty. Stanisław Kamocki to jeden z najbardziej cenionych pejzażystów – uczniów Jana Stanisławskiego. Studia pod okiem mistrza wpłynęły w dużej mierze na takie właśnie odważne traktowanie kompozycji oraz budowę obrazu w oparciu o plamę, światło i kolor, nie zaś o sztywny rysunek. To swoiste, raczej wrażeniowe niż studyjne podejście do malarstwa sprawia, że w obrazach Stanisława Kamockiego niezwykle trafnie zamknięty zostaje prawdziwy charakter przedstawianego krajobrazu. |
Cena: | 19200 zł |
STANISŁAW KAMOCKI
Zajęcia z malarstwa krajobrazowego z profesorem Stanisławem Kamockim (1928)
[Źródło: NAC]
Stanisław Kamocki urodził się w 1875 roku w Warszawie, zmarł 1944 roku w Zakopanem. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Leona Wyczółkowskiego, Jana Stanisławskiego i Jacka Malczewskiego. Edukację artystyczną kontynuował w Paryżu w latach 1901 i 1902. Od 1908 roku uczył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet M. Niedzielskiej. Od 1919 roku kierował katedrą pejzażu macierzystej uczelni. W 1937 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Uczył także w Państwowej Szkole Góralskiej Sztuki Ludowej w Zakopanem. Działał również w Towarzystwie Artystów Polskich "Sztuka", Stowarzyszeniu Polska Sztuka Stosowana, Stowarzyszeniu Sztuka Podhalańska oraz Sztuka Rodzima.
Twórczość Stanisława Kamockiego
Artysta uznawany jest za jednego z głównych kontynuatorów symbolistycznego nurtu pejzażowego zapoczątkowanego przez Jana Stanisławskiego. Malarz początkowo skupiał się na tematyce pejzażowej, którą rozbudowywał o treści filozoficzne. Jego dojrzałą twórczość charakteryzuje prostota kompozycji, dynamicznie kładziona plama barwna oraz zauważalne wpływy japońskiego drzeworytu.
Poza malarstwem Stanisław Kamocki projektował plakaty i ilustracje, ponadto tworzył dekoracje dla kabaretu Zielony Balonik.
Stanisław Kamocki - wystawy i kolekcje
Malarz brał udział w zbiorowych wystawach sztuki polskiej m.in. w Wiedniu (1908), Wenecji (1910), Berlinie (1913), Brukseli (1938) i Nowym Jorku (1939). Obrazy Stanisława Kamockiego obecnie można znaleźć w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Krakowie.