KOPYSTYŃSKI Stanisław
STANISŁAW KOPYSTYŃSKI - NOTA BIOGRAFICZNA
Stanisław Kopystyński urodził się w 1893 roku w Jarosławiu, zmarł w 1969 roku we Wrocławiu. Ukończył Krakowską Akademię Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jacka Malczewskiego i Stanisława Dębickiego. Po raz pierwszy swoje prace wystawił na wystawie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w 1917 roku.
We wczesnym okresie związany z Jarosławiem, po II wojnie światowej związał się ze środowiskiem wrocławskim, gdzie wraz z Eugeniuszem Geppertem współtworzył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Samodzielnie założył jeszcze Państwowe Liceum Plastyczne, które obecnie nosi imię swojego założyciela.
Artysta był członkiem Związku Plastyków Okręgu Krakowskiego.
Stanisław Kopystyński malował portrety, martwe natury i pejzaże, posługiwał się techniką olejną i akwarelową. Wykorzystywał raczej żywą, soczystą paletę barw. Zajmował się również grafiką, w której najczęściej podejmował tematy religijne i mitologiczne, a także widoki kościołów południowo-wschodniej Polski. W 1933 roku eksponował swoje prace na Międzynarodowej Wystawie Drzeworytu.
Artysta projektował również witraże i wykonywał polichromie w kościołach.
Prace artysty znajdują się w kolekcjach muzealnych we Wrocławiu i Jarosławie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.