PACIOREK Stanisław

PACIOREK Stanisław
PACIOREK StanisławPACIOREK Stanisław
Tytuł:

Cerkiew w Rafajłowej

Technika:olej, tektura
Wymiary:34,6 x 24,6 cm
45 x 34,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany l.d.: "St. Paciorek | Rafajłowa"
Cena:3000 zł
Kup

STANISŁAW PACIOREK

Stanisław Paciorek urodził się w 1889 roku k. Ostropola na Wołyniu, zmarł w 1952 roku w Krakowie. Studiował w Szkole Przemysłowej w Krakowie, w 1908 roku ukończył tam kurs dekoracji. Następnie malarz rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uczył się w pracowniach Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Stanisława Dębickiego oraz Konstantego Laszczki. Naukę ukończył w 1915 roku, ale trzy lata później powrócił jeszcze na jeden rok akademicki, by studiować u Teodora Axentowicza.
Od 1945 roku Stanisław Paciorek należał do ZPAP, w 1949 roku dołączył do GAP "Krąg".

Sztuka Stanisława Paciorka

Malarstwo Stanisława Paciorka wpisuje się w nurt realizmu. Artysta najczęściej uwieczniał krakowskie weduty oraz podkrakowskie i tatrzańskie pejzaże. Malował również sceny rodzajowe, zwykle umieszczane na tle krajobrazów. Był też portrecistą. Jego prace wyróżniały się dekoracyjnością i cieszyły się zainteresowaniem współczesnych artyście kolekcjonerów.
Po II wojnie światowej Stanisław Paciorek uległ wpływom zewnętrznym i zaczął tworzyć w nurcie socrealizmu.

Poza malarstwem sztalugowym artysta zajmował się scenografią i użytkową sztuką dekoracji. W okresie międzywojennym pracował jako dekorator w krakowskim Teatrze Bagatela, w latach 30. współpracował również z innymi placówkami, np. z teatrem w Zakopanem.

Stanisław Paciorek - wystawy, nagrody i kolekcje

Debiut wystawienniczy Stanisława Paciorka miał miejsce w 1907 roku, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Już rok później został nagrodzony w konkursie sztuki dekoracyjnej w Wiedniu, na którym pokazał projekt fresku "Więdnąca róża". W kolejnych latach wystawiał m.in. w Krakowie, Łodzi, we Lwowie i w Poznaniu, w 1945 roku eksponował na wystawie w Institute of Art w Detroit.

Obrazy Stanisława Paciorka znajdują się w zbiorach muzealnych, m.in. w kolekcji Muzeum Krakowa, Muzeum Narodowego w Krakowie czy kolekcji Ministerstwa Kultury i Sztuki.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY STANISŁAWA PACIORKA

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»