NORBLIN Stefan
Stefan Norblin urodził się w 1892, zmarł w 1952 roku. Był prawnukiem XVIII-wiecznego malarza Jana Piotra Norblina. W 1910 roku ukończył Akademię Ekonomiczno-Handlową w Antwerpii, następnie podjął pracę w koncernie papierniczym. Nie otrzymał oficjalnej edukacji artystycznej, ale mimo to odnosił na polu sztuki spore sukcesy.
Swego czasu zaczął tworzyć ilustracje pod pseudonimem „Hrabia von Luxembourg”. W 1913 jego pierwszą wystawę zorganizowała amsterdamska Galeria Memling. Zaprezentowano na niej karykatury i portrety autorstwa Norblina.
Po zakończeniu I wojny światowej artysta zamieszkał w Warszawie. W latach międzywojennych całkowicie poświęcił się sztuce. Był artystą niezwykle wszechstronnym: malował, tworzył ilustracje i grafiki reklamowe, projektował wnętrza i architekturę, a także codzienne ubiory i kostiumy teatralne. Styl jego twórczości wyraźnie zbliżył się do art déco.
Po wybuchu II wojny światowej wraz z żoną uciekł z Warszawy. Przez Rumunię i Turcję przedostał się do Indii. Na Dalekim Wschodzie odniósł wielki sukces: zyskał sławę jako twórca monumentalnych dekoracji ściennych pałaców w Jodhpur, Patnie oraz Morvi. Tematyka tych dzieł obejmowała motywy z hinduskich baśni i legend.
W Indiach mieszkał do 1944 roku. Następnie wraz z rodziną przeprowadził się do USA. Do końca życia mieszkał w San Francisco.
[źródło fot. NAC]