RYBKOWSKI Tadeusz
TADEUSZ RYBKOWSKI
Tadeusz Ajdukiewicz, "Portret Tadeusza Rybkowskiego" (1883), olej, płótno, Muzeum Narodowe w Warszawie
[źródło: Cyfrowe MNW]
Tadeusz Rybkowski urodził się w 1848 roku, zmarł w 1926 roku. Studiował najpierw pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza w krakowskiej SSP, a następnie, w latach 1875-1877 w Akademii Wiedeńskiej w pracowni Karla Wurzingera i Hansa Makarta a po studiach otworzył w Wiedniu własną pracownię malarską. Odbył liczne podróże po Europie w celu zdobywania nowych umiejętności artystycznych.
Osiadł na stałe we Lwowie gdzie otworzył prywatną szkołę malarstwa dla kobiet, wykładał także w tamtejszej Państwowej Szkole Przemysłowej. Poza tym zajmował się malarstwem ściennym i ilustratorstwem. Jego prace eksponowane były między innymi na wystawach w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie.
Twórczość Tadeusza Rybkowskiego
Artysta malował sceny rodzajowe z życia wsi: jarmarki, wesela, polowania, portrety pejzaże, widoki miejskie, interesował go także folklor polskich górali i hucułów. Podpatrywał codzienne życie tych przywiązanych do tradycji społeczności, oddawał na płótnie nie tylko ludowe stroje, codzienne otoczenie, ale także srogi, twardy charakter tych ludzi widoczny w postawie i spojrzeniu ("Myśliwy"). Jego prace są niezwykle realistyczne i zarazem szczegółowe. Da się w nich dostrzec wyraźną dominację rysunku nad plamą barwną oraz przewagę zimnych odcieni mocno rozjaśniających przedstawiane sceny.
Tadeusz Rybkowski zajmował się również malarstwem monumentalnym i ilustratorstwem.
Tadeusz Rybkowski - ekspozycje i zbiory
Artysta eksponował swoje prace na licznych wystawach, m.in. w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie.
Prace Tadeusza Rybkowskiego można znaleźć m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie i Lwowskiej Galerii Obrazów.