STYKA Tadeusz

Tadeusz Styka

 

Tadeusz Styka
[Źródło: NAC]

 

 

Tadeusz Styka urodził się w 1889 roku w Kielcach, zmarł w 1954 roku w Nowym Jorku. Pochodził z artystycznej rodziny - jego ojciec Jan i brat Adam także byli malarzami.
Pierwszym nauczycielem młodego artysty był ojciec, później Tadeusz Styka kształcił się w Paryżu pod kierunkiem Eugene Carriere’a i Jean-Jacquesa Hennera. Co ciekawe, bardzo wcześnie, bo już w 1900 roku, rozpoczęła się kariera ekspozycyjna młodego artysty. Malarz miał możliwość (poniekąd dzięki swojemu ojcu, który szybko dostrzegł talent syna) prezentować swoje prace w wielu prestiżowych galeriach na całym świecie - w Polsce, we Francji, w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 1929 roku artysta osiadł ostatecznie w Nowym Jorku, cały czas jednak posiadał swoje atelier w Paryżu.

W historii swojej działalności artystycznej Tadeusz Styka często współpracował z ojcem wykonując szkice pomocnicze do jego obrazów. Chętnie tworzył również ze swoim bratem Adamem.
Główną domeną twórczości Tadeusza Styki były portrety osób z polskiego i zagranicznego świata kultury, sztuki i polityki, m.in. słynny wizerunek Poli Negri ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Artysta potrafił znakomicie oddać charakterystykę psychologiczną modela, nie pozbawiając przy tym portretu swobodnej elegancji oraz wysokich walorów dekoracyjnych. Szczególną popularnością cieszyły się malowane przez artystę zalotne wizerunki kobiet i zmysłowe akty.
Tadeusz Styka często malował również pejzaże, sceny rodzajowe oraz przedstawienia zwierząt, z których szczególnym upodobaniem obdarzył lwy. Ponadto tworzył obrazy symboliczne i religijne.
Technikę malarską artysty cechują zamaszyste pociągnięcia pędzla, ciepła gama barwna oraz minimalizm wykończenia szczegółu, dzięki czemu każda praca odznacza się swoim wyjątkowym, niezwykłym charakterem.

Za swoje osiągnięcia w dziedzinie sztuki malarz został odznaczony francuską Legią Honorową. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie, a także zbiorach muzealnych, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

Poszukujemy prac artysty

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»