GROTT Teodor

GROTT Teodor BIO

Tytuł:

Ołtarz Ukrzyżowanego (1907)

Technika:olej, tektura
Wymiary:17 x 10 cm (w świetle passe-partout)
41 x 32 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.d.: "Teod Grott | [nieczytelne]07"
Opisany na odwrocie: "Szkic do obrazu w bocznej | kaplicy Chrystusa Ukrzyżowanego | na Jasnej Górze w Częstochowie | Teodor Grott | 1907."
niedostepny

TEODOR GROTT

Teodor Grott

Teodor Grott urodził się w 1884 roku w Częstochowie, zmarł w 1972 roku w Krakowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Floriana Cynka, później pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego. Następnie, dzięki uzyskanemu stypendium, kontynuował edukację w Rzymie, Florencji, Paryżu oraz Londynie.

Artysta był honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, w którym w latach 1949-1961 pełnił funkcje prezesa i członkiem zwyczajnym TAP "Sztuka". W latach 30. należał do tzw. "Grupy Dziesięciu".

Twórczość Teodora Grotta

Artysta malował w technice olejnej i akwarelowej, a w swoich pracach przedstawiał głównie pejzaże tatrzańskie, włoskie i francuskie, portrety, akty oraz martwe natury. Tworzył również litografie i litografie barwne.

Malarstwo Teodora Grotta było wynikiem przetworzenia w indywidualny sposób licznych wpływów i kierunków artystycznych. Artysta czerpał inspiracje min. z twórczości Paula Cézanne’a, oraz prac impresjonistów. Obrazy Teodora Grotta cechuje także secesyjna dekoracyjność.

Artysta zajmował się również projektowaniem i produkcją kilimów, co istotne posiadał w Krakowie własną wytwórnię tkanin dekoracyjnych.

Teodor Grott - wyróżnienia i zbiory

W 1937 roku artysta został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prace autorstwa Teodora Grotta są obecne w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. obrazy tego artysty można znaleźć w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY TEODORA GROTTA

niedostępne
x
«
»