KOCLĘGA Tomasz BIO | |
Tytuł: | Gratia Idealis (2022) |
Technika: | brąz, mosiądz, granit, edycja 1/6 |
Wymiary: | 164 x 18 x 19,5 cm (z podstawą) |
Uwagi: | Sygnowany oraz datowany na podstawie: "1/6 | Koclęga | 2022". Na podstawie znajduje się autorska metka. |
TOMASZ KOCLĘGA - NOTA BIOGRAFICZNA
Tomasz Koclęga urodził się w 1968 roku w Zawierciu. Ukończył studia na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (w ówczesnym oddziale uczelni w Katowicach), gdzie uczęszczał na zajęcia do pracowni rysunku i malarstwa prof. Jacka Rykały oraz pracowni litografii prof. Adama Romaniuka. Dyplom obronił w 1993 roku. Po studiach rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Zespole Sztuk Plastycznych na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W następnych latach pracował jako nauczyciel rzeźby w Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu, przez dziewięć lat pełnił funkcję wicedyrektora, następnie w 2006 roku został dyrektorem tej szkoły. W latach 2007-2013 prowadził zajęcia z rzeźby i modelowania form przestrzennych w Śląskiej Wyższej Szkole Informatyczno-Medycznej w Chorzowie. Prowadził też wykłady w USA, Finlandii oraz w Czechach. Obecnie (od 2009 roku) wykłada rzeźbę w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka i tworzy w Gliwicach.
Artysta zajmuje się kameralną rzeźbą z brązu, komponuje również powiązane z elementami otoczenia obiekty plenerowe wykorzystując żywicę poliestrową. Głównym tematem w sztuce Tomasza Koclęgi jest człowiek – jego ciało, uczucia, pragnienia. Rzeźbiarz tworzy anonimowe figuralne statuy o zdeformowanych, często masywnych lub nienaturalnie wydłużonych kształtach, które łączy z kontrastującymi materiałowo i kolorystycznie elementami szkła, kamienia lub metalu. Drugim nurtem sztuki Tomasza Koclęgi są głowy ludzkie, w których twarzach artysta stara się zawrzeć duchową sferę człowieka.
Co ciekawe, artysta realizuje również rzeźby w śniegu, dzięki którym zdobył liczne prestiżowe nagrody, m.in. The Best Craetivity Award w Harbinie (Chiny; 2014 i 2016), Award of Nayoro City w Nayoro (Japonia; 2016) oraz II Nagrodę i Nagrodę Publiczności na Mistrzostwach Polski w Rzeźbie w Śniegu w Szklarskiej Porębie (2018). W 2014 roku rzeźbiarz stworzył zespół Snow Art Poland.
Tomasz Koclęga wystawiał swoje prace na ponad 90 ekspozycjach zbiorowych i niemal 50 wystawach indywidualnych na całym świecie.
Jego plenerowe realizacje znajdują się w miejscach publicznych w kraju i za granicą, m.in. w Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Zlinie (Czechy) czy Saint Louis (USA).
Artysta współpracuje z galeriami w Korei Południowej, Hongkongu, Tajwanie, Indiach, Izraelu, USA, Francji, Austrii i Wielkiej Brytanii.
WYBRANE WYSTAWY INDYWIDUALNE
2018 – rzeźba, Galeria La Mer, Seul, Korea Południowa
2017 - rzeźba, Ambasada RP - Ogród Pałacu Fürstenbergów, Praga, Republika Czeska
2016 - "Inner Dimentions", The Turrill Sculpture Garden, Oxford, Wielka Brytania
2016 - "Bliskość", Ogród Grassalkovich, Bratysława, Słowacja
2015 - "Tomasz Koclęga – rzeźba", Plac Tysiąclecia, Chrzanów
2014 - "Samotnik", Klenova, Czechy
2011 - "Gniazdo", Park im. J. Słowackiego, Wrocław
2010 - "Wieczność", CH Agora, Bytom
2006 - "Pragnienie", Rynek w Gliwicach
1994 - rysunek, Galeria MOK , Zawiercie
1993 – instalacja "In Blue", Skoki k. Poznania
1991 – grafika, Galeria Kowadło, Katowice
WYWIADY Z ARTYSTĄ
Wywiad z Tomaszem Koclęgą na temat rzeźby kameralnej [ZOBACZ]
NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY