SKOCZYLAS Władysław
WŁADYSŁAW SKOCZYLAS
Władysław Skoczylas
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Władysław Skoczylas urodził się 1883 roku, w zmarł 1934 roku. Edukację artystyczną rozpoczął w 1901 roku w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule. W 1904 roku wstąpił do krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiował malarstwo pod kierunkiem Teodora Axentowicza i Leona Wyczółkowskiego. Następnie wyjechał do Paryża, by uczyć się w atelier rzeźbiarskim Emile’a Bourdelle’a. Przez pewien czas studiował także na Akademii Sztuk Graficznych w Lipsku. Od 1908 roku uczył w zakopiańskiej Szkole Przemysłu Drzewnego. Współpracował ze Stowarzyszeniem Tkackim "Kilim", był także członkiem Stowarzyszenia Artystów Polskich "Rytm".
Twórczość Władysława Skoczylasa
Artysta jest określany jako twórca nowoczesnej szkoły drzeworytu w Polsce. Popularyzował tę technikę graficzną poprzez swoją twórczość, ale również rozprawy o charakterze naukowym: "Drzeworyt, jego istota i historia" i "Drzeworyt ludowy w Polsce". W swoich kompozycjach ukazywał miasta, wizerunki kobiet, sceny góralskie i sceny religijne.
Władysław Skoczylas - ekspozycje i zbiory
Wystawy dedykowane twórczości artysty miały miejsce m.in.: w Zachęcie w Warszawie, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Salonie Związku Polskich Artystów Malarzy, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Salonie Sztuki Czesława Garlińskiego.
Prace Władysława Skoczylasa znajdują się w wielu zbiorach muzealnych i prywatnych.