MACIEJEWSKI Zbysław

MACIEJEWSKI Zbysław BIO

Tytuł:

Sznur pereł (1985)

Technika:olej, płótno
Wymiary:46 x 61 cm
77 x 92 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Zbs. Maciejewski 1985"
Opisany na odwrocie: "Zbysław Marek | Maciejewski"
niedostepny

ZBYSŁAW MACIEJEWSKI

Zbysław Marek Maciejewski urodził się w 1946 roku w Pohulance, zmarł w 1999 roku w Krakowie. W latach 1964-1969 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wacława Taranczewskiego. Od 1989 roku pracował na Wydziale Grafiki na macierzystej uczelni: kierował pracownią malarstwa oraz pracownię rysunku. W 1995 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Wykładał również na Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Artysta często nawiązywał do sztuki okresu Młodej Polski. Inspirował się m.in. Józefem Mehofferem, Witoldem Wojtkiewiczem i Stanisławem Wyspiańskim. Tworzył w duchu symbolizmu i chętnie operował językiem metafory.

Twórczość Zbysława Maciejewskiego

Zbysław Maciejewski w swoim malarstwie poruszał różnorodną tematykę, poczynając od prac o charakterze portretowym, poprzez widoki ogrodów, aż po erotyki. Artysta wielokrotnie tworzył przedstawienia ukazujące człowieka na różnych etapach życia.

Zbysław Maciejewski w swoim malarstwie tworzył prace balansujące na granicy abstrakcji i surrealizmu, oraz obrazy utrzymane w stylistyce realizmu magicznego.

Zbysław Maciejewski - wystawy i wyróżnienia


Artysta debiutował na wystawie w Muzeum Teatralnym w Krakowie (1973). Obrazy Zbysława Maciejewskiego były eksponowane na licznych wystawach w kraju i za granicą. W 1997 roku artysta za całokształt swojej twórczości otrzymał Nagrodę im. Witolda Wojtkiewicza.

Teksty Zbysławie Maciejewskim:

"Kształty w obrazach Maciejewskiego są zawsze konkretne; nie ma wątpliwości, że pojawiają się tu ludzie, zwierzęta, ptaki, lustro wody, rośliny czy owoce. Ale sposób ich pojawiania się na płótnie nie dopuszcza do odczytywania w kategoriach potocznej realności. To, co widzialne jest znakiem tego, co niewidzialne, utajone. Jest to nowa rzeczywistość, niejasna, a bardzo intensywna i dojmująca, jak to czasem bywa z quasi- rzeczywistością marzeń sennych. Artysta nie używa jednak chwytów typowych dla surrealizmu jak zbitki senne, hybrydy, rozmyślnie szokujące zestawienia przedmiotów i faktów, nie mogących wystąpić w >>prawdziwym życiu<<."

~ Maria Rzepińska

[Cyt. za: Maria Rzepińska, wstęp do katalogu z wystawy Zbysław Marek Maciejewski. Malarstwo i rysunek, 1978-1987.]

 

Poszukujemy prac artysty

 

niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»