ARTYMOWSKA Zofia
ZOFIA ARTYMOWSKA
Zofia Artymowska urodziła się w 1923 roku w Krakowie, zmarła w 2000 roku w Warszawie. Studia rozpoczęła w krakowskiej Kunstgewerbeschule, następnie od 1945 roku uczyła się w Akademii Sztuk Pięknych Krakowie, gdzie w 1950 roku obroniła dyplom w pracowni Eugeniusza Eibischa. Zaraz po studiach rozpoczęła karierę pedagoga obejmując stanowisko asystentki w pracowni Czesława Rzepińskiego w krakowskiej ASP. W 1952 roku przeniosła się do Warszawy i została asystentką w pracowni Eugeniusza Eibischa w stołecznej ASP. W kolejnych latach wykładała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz na uczelniach zagranicznych (w Teheranie, Bagdadzie).
W 1952 roku Zofia Artymowska wyszła za mąż za artystę Romana Artymowskiego. W 1992 roku założyła wraz z nim fundację "Promocja Polskiej Sztuki Wizualnej".
Malarstwo i sztuka Zofii Artymowskiej
Zofia Artymowska wypowiadała się artystycznie w wielu dziedzinach, uprawiała malarstwo, tworzyła mozaiki oraz polichromie, wykonywała grafiki, monotypie, kolaże, a także formy ceramiczne.
Początkowo Zofia Artymowska malowała obrazy w nurcie koloryzmu, w latach 50. porzuciła jednak tę estetykę i zwróciła się w kierunku abstrakcji inspirowanej awangardowym konstruktywizmem. Jej dojrzała twórczość wpisuje się poniekąd się w stylistykę op-artu.
W swojej sztuce Zofia Artymowska dawała wyraz przekonaniu, że podstawowym elementem każdej części otaczającego nas świata jest jednostka multiplikowana. Artystka tworzyła więc kompozycje za pomocą powielania wypracowanego w danym dziele elementu.
Obrazy Zofii Artymowskiej oddziałują na widza geometryczną formą, intensywnym kolorem i optyczną iluzją przestrzeni.
Do najsławniejszych w historii twórczości Zofii Artymowskiej dzieł należy rozpoczęty w latach 60. cykl "Poliformy".
Zofia Artymowska - wystawy
Zofia Artymowska pokazywała swoje prace na wielu ekspozycjach, m.in. w Łodzi, Warszawie, Nowym Jorku, Bagdadzie czy Bejrucie.
Dzieła sztuki Zofii Artymowskiej znajdują się w licznych zbiorach prywatnych oraz muzealnych, m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Architektury we Wrocławiu czy Museum of Modern Art w Bagdadzie.