SOKOŁOWSKI Zygmunt
ZYGMUNT SOKOŁOWSKI
Zygmunt Sokołowski urodził się w roku 1856 lub 1857 (według PSB w 1858 roku) w Niemierzycach, zmarł w 1885 roku w Dusznikach-Zdroju.
Informacja o jego śmierci w Paryżu jest nieprawdziwa (według SAP, t. 9, Warszawa 2023, s. 433). W 1878 roku studiował już w Akademii monachijskiej, początkowo w pracowni rzeźby, później prawdopodobnie uczył się malarstwa pod kierunkiem Aleksandra Wagnera. Zapewne od 1881 roku mieszkał w Paryżu. W 1882 roku Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Poznaniu przyznało mu stypendium na dalszą naukę. Od tego samego roku Zygmunt Sokołowski studiował malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod okiem Jana Matejki. W połowie 1885 roku musiał przerwać studia z powodu choroby płuc, najprawdopodobniej gruźlicy. Zmarł młodo, w tym samym roku, podczas pobytu w pensjonacie w Rad Reinerz (dzisiejsze Duszniki-Zdrój).
Twórczość Zygmunta Sokołowskiego
Zygmunt Sokołowski malował sceny biblijne, rodzajowe, studia portretowe i pejzaże. Jego prace oceniano przychylnie. Po śmierci wspominano Zygmunta Sokołowskiego jako "pełnego nadziei młodego artystę malarza" ("Czas", 1885). Chwalono umiejętność malowania kostiumów oraz kompozycję dzieł.
Zygmunt Sokołowski – wystawy i kolekcje
Zygmunt Sokołowski wystawiał swoje prace w TPSP w Krakowie, warszawskiej Zachęcie, w Salonie Aleksandra Krywulta i TPSP we Lwowie. Podaje się, że brał udział również w wystawach w Monachium i Wiedniu.
Jego obrazy i rysunki znajdują się w prywatnych oraz muzealnych kolekcjach, w tym w Muzeum Narodowym w Krakowie i Warszawie oraz w Łotewskim Narodowym Muzeum Sztuki.