WIERCIAK Zygmunt

WIERCIAK Zygmunt BIO

Tytuł:

Przegląd wojsk

Technika:olej, karton zdublowany na płótno
Wymiary:69,4 x 93,5 cm
83 x 107 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: “Zyg.Wierciak.”
OPIS PRACY:
“Przegląd wojsk” Zygmunta Wierciaka jest obrazem o podwójnej wartości - zarówno artystycznej, jak i historycznej. Przedstawia on grupę żołnierzy wojsk polskich w strojach datowanych odpowiednio od końca XVII do pierwszej ćwierci XX wieku, wśród których znalazła się m.in. zbroja z paradnymi skrzydłami husarskimi czy mundury z czasów XIX-wiecznych powstań narodowych.

Praca została sprzedana na V AUKCJI DZIEŁ SZTUKI (29 X 2020)
w Krakowskim Domu Aukcyjnym [zobacz katalog]
niedostepny

ZYGMUNT WIERCIAK

Zygmunt Wierciak urodził się w 1881 roku w Krakowie, zmarł tamże w 1950 roku. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Józefa Unierzyskiego. Dyplom obronił w roku 1900. Swoją edukację poszerzał w Kunstgewerbeschule w Wiedniu.

Od 1906 roku artysta rozpoczął współpracę z krakowskim Teatrem Ludowym, gdzie tworzył scenografie i dekoracje do tamtejszych spektakli. Równolegle Zygmunt Wierciak pracował jako pomocnik Jana Spitziara w malarni Teatru Miejskiego w Krakowie. W 1915 roku malarz przejął kierownictwo pracowni dekoratorskiej tegoż teatru.

W 1922 roku zakończył pracę w krakowskim Teatrze Miejskim i rozpoczął działalność w Teatrze Polskim w Katowicach. Z czasem zrezygnował z pracy na stanowisku dekoratora teatralnego i poświęcił się działalności dydaktycznej, pracując jako nauczyciel rysunku w krakowskich gimnazjach.

Malarstwo Zygmunta Wierciaka

Malarstwo artysty było pod wpływem impresjonizmu i sztuki Młodej Polski. Trzon twórczości Zygmunta Wierciaka stanowią realistycznie malowane pejzaże, sceny rodzajowe, portrety i sceny batalistyczne.

Zygmunt Wierciak - wystawy i kolekcje

Zygmunt Wierciak wystawiał swoje prace w Polsce i za granicą. Debiut wystawienniczy artysty miał miejsce w 1902 roku na ekspozycji organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Malarz brał również udział m.in. w paryskim Salonie Jesiennym (1931) czy w krakowskiej Wystawie Współczesnej Sztuki Religijnej (1939).

Prace artysty można znaleźć w polskich kolekcjach muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa, Muzeum Karykatury w Warszawie.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ZYGMUNTA WIERCIAKA

niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»